Wielu, nie tylko początkujących, ale również doświadczonych nauczycieli zastanawia się, skąd czerpać inspirację podczas tworzenia scenariuszy lekcji. Choć wymagania podstawy programowej w dużej mierze od lat pozostają te same, zmieniają się uczniowie, którzy rozpoczynają naukę w szkole. 

Data dodania: 2016-04-18

Wyświetleń: 2141

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Tempo rozwoju współczesnego świata sprawia, że nie tylko zmiana pokoleniowa staje się wyzwaniem. Praktycznie każdy kolejny rocznik uczniów znacząco różni się od poprzedniego, za sprawą coraz większego i nieograniczonego dostępu do wiedzy, jak też wzrostu kompetencji technologicznych, widocznych już u maluchów w wieku przedszkolnym. Jak za tymi zmianami nadążyć?

Szkoła przyszłości

Wraz z szybkim rozwojem nowych technologii zmienia się podejście do systemu nauczania. Wiele osób, także rodziców jest przekonanych, że dzisiejsza szkoła nie nadąża za tempem zmian. Jest w tym ziarnko prawdy. Aby dostarczać uczniowi jak największej liczby stymulujących bodźców i nie pozostawać w tyle z nowinkami technologicznymi, nauczyciel powinien sięgnąć po innowacyjne i skuteczne materiały dydaktyczne.

Z myślą o potrzebach pedagogów, eksperci WSiP stworzyli specjalną przestrzeń internetową - Klub Nauczyciela. Dzięki niej, nauczyciel zyskuje dostęp do pomocy ułatwiających realizację interesujących i skupiających uwagę uczniów scenariuszy lekcji. Materiały dodatkowe w postaci multimediów sprawią, że nawet najbardziej sztampowe zajęcia staną się inspirującym, ciekawym przeżyciem.

Funkcjonalność przede wszystkim

Niezależnie od poziomu nauczania, narzędzia dydaktyczne zostały uporządkowane w następujące działy:

  • dokumentacja - zawiera program nauczania, rozkład materiału na dany rok szkolny, przedmiotowy system oceniania i plan wynikowy; rozwiewa wszelkie wątpliwości nauczyciela w kwestiach prawno-organizacyjnych;
  • lekcje - dostarcza inspiracji do przeprowadzenia interesujących zajęć; nauczyciel ma do dyspozycji różnorodne scenariusze lekcji wraz z komplementarnymi kartami pracy;
  • ocenianie - codzienną pracę nauczyciela ułatwiają gotowe sprawdziany wiadomości wraz z załączonymi modelami odpowiedzi i kartoteką testu, dzięki nim pedagog sprawnie przeprowadzi klasówkę i wystawi uczniowi sprawiedliwą ocenę końcową;
  • diagnostyka - dzięki kartom diagnostycznym nauczyciel trafnie oceni poziom wiedzy i umiejętności ucznia, wychwyci też jego ewentualne braki i trudności, aby można było nad nimi wspólnie popracować;
  • multimedia - w dziale tym znajdzie także szereg pomocy multimedialnych, takich jak nagrania audio, wideo, ilustracje czy mapy;
  • pomoce - wszelkiego rodzaju projekty i świadectwa - sprawdzą się doskonale podczas organizowania szkolnych olimpiad i konkursów; dzięki generatorowi dyplomów nauczyciel szybko zaopatrzy się w niezbędne akcesoria.

Pomoce dydaktyczne zamieszczone na platformie ucze.pl stanowią nowoczesny i kompleksowy zestaw nauczyciela, zgodny z obowiązującą podstawą programową.

Dopasowane do wieku ucznia

Siła poszczególnych materiałów opracowanych przez wieloletnich ekspertów WSiP tkwi również w tym, że są one dostosowane do wieku i poziomu wiedzy ucznia. Stymulują jego rozwój intelektualny i emocjonalny, zachęcając do eksplorowania świata. Na długo zatrzymują uwagę, doskonaląc koncentrację i ucząc zagłębiania się w dany temat. Najwyższej jakości materiały uwzględniają potrzeby ucznia w każdym wieku, począwszy od wychowania przedszkolnego, poprzez edukację wczesnoszkolną, szkolną i gimnazjalną, a na szkole średniej i kształceniu zawodowym skończywszy.

"Jestem sobie przedszkolaczek"

W trosce o najmłodszych, eksperci WSiP oddają do użytku starannie przygotowane materiały, przeznaczone dla 3-latków, 4-latków i starszaków. Dominują wśród nich pomoce dydaktyczne, łączące w sobie elementy nauki i zabawy. Są wśród nich zestawy do choreografii, pobudzające zmysł słuchu i kształtujące poczucie rytmu. Niezwykle lubianym przez dzieci elementem są także podkłady muzyczne w postaci nagrań audio, zawierające piosenki takie jak: "Pieski małe dwa", "Kółko graniaste" czy "Krasnoludki".

Ważną pomocą w organizacji czasu z najmłodszymi będą dla nauczyciela scenariusze okolicznościowe. Wśród gotowych do wykorzystania modułów znajduje się ten na Dzień Babci i Dziadka, Dzień Mamy i Taty czy z okazji szkolnych jasełek. Dostęp do materiałów można uzyskać za pośrednictwem platformy internetowej http://ucze.pl/.

Witaj szkoło!

Początki zawsze są trudne. Pierwsze dni szkolnej rzeczywistości można jednak oswoić tak, aby były z przyjemnością wspominane zarówno przez najmłodszych, jak i przez nauczyciela. Z inspirującymi wskazówkami przychodzi zespół autorów WSiP, oddając w ręce pedagoga "Poradnik nauczyciela na pierwszy miesiąc nauki". Starannie opracowany zestaw materiałów metodycznych w formie elektronicznej, dostępny na platformie ucze.pl ułatwi zapanowanie nad klasą w pierwszych tygodniach wspólnej pracy.

Dla ułatwienia pracy wychowawcy klas 1-3, stworzono również "Rozkład materiału nauczania i wychowania" - funkcjonalną pomoc z podziałem na poszczególne miesiące nauki w klasie.

Garść interesujących porad w edukacji wczesnoszkolnej może czerpać ze scenariuszy zajęć okolicznościowych. Szczególne emocje budzi wśród uczniów szkół podstawowych inscenizacja Bożego Narodzenia czy wigilia klasowa, podczas których dzieci przygotowują kartki świąteczne i organizują wspólne przedstawienie.

Codziennie ciekawsze lekcje

Każdy ambitny i pełen pomysłów nauczyciel adekwatne do swoich koncepcji pomoce naukowe znajdzie w Klubie Nauczyciela.

Uczestnictwo w nim gwarantuje:

  • wygodny dostęp do 17 tysięcy materiałów - z platformy internetowej można korzystać w dowolnym miejscu i czasie - w szkole, domu i w podróży;
  • różnorodność arkuszy i zadań - każdy pedagog może skonstruować z nich własne pomoce;
  • przejrzystość serwisu - łatwe i szybkie korzystanie dzięki funkcjonalnym zakładkom;
  • wysoka jakość treści - gwarantowana przez wieloletnich i doświadczonych pedagogów WSiP;

Materiały zgromadzone na platformie ucze.pl służą nie tylko pedagogom. Stanowią przede wszystkim bogatą bazę do spędzenia fascynującego czasu z najmłodszymi. Scenariusze zajęć są tak zaprojektowane, aby rozwijać intelekt dziecka w dziedzinie rodziny i społeczeństwa, świata roślin i zwierząt czy wynalazków ludzkości. Zajęcia opowiadające o magii teatru czy upływie czasu kształtują wrażliwość, pielęgnując inteligencję emocjonalną najmłodszych. Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne od 71 lat troszczą się o wszechstronny rozwój kolejnych pokoleń uczniów.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena