Freelancer innymi słowy to osobą pracująca bez etatu specjalizująca się w danej dziedzinie, realizująca projekty na zlecenie. 

Data dodania: 2016-02-28

Wyświetleń: 1495

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak przetrwać jako freelancer?

Praca freelancera może wydawać się ekscytująca, satysfakcjonująca i zabawna. Ma ona jednak kilka pułapek, których trzeba unikać. Samozatrudnienie wiąże się z wieloma korzyściami, jednak stabilne zarobki do nich nie należą. Klienci bardzo często przeciągają termin zapłaty, a w przypadku, gdy pracujesz dla wielu różnych osób czy firm pieniądze mogą spływają na twoje konto falami. Powoduje to ciągłe problemy z płynnością finansową.

Jeśli nie jesteś freelancerem a chcesz nim zostać, sam najlepiej wybierz na to czas. Według specjalistów z branży zatrudnienia najlepiej dać sobie minimum trzy miesiące na zbieranie zleceń, chociaż ten czas i tak zależy od branży, w jakiej się specjalizujesz. Kolejny miesiąc zajmie zbudowanie strony internetowej z portfolio realizacji. Musisz liczyć się też z tym, ile pieniędzy będziesz potrzebował na życie, aby do nich dostosować realizację swoich zleceń. Musisz również uwzględnić poślizg czasowy swoich klientów w zapłacie za wykonane zlecenia.

Do trudnych sytuacji w pracy freelancera należą także takie, w których traci na swojej efektywności, w momencie choroby czy chociażby chwili wolnego na wakacjach. Freelancerzy muszą się także liczyć z nagłymi niespodziankami losowymi. Doradcy personalni sugerują, aby w ramach zabezpieczenia finansowego odkładać 25% swoich dochodów na oddzielne konto.

Powinieneś również zadbać o ubezpieczenie zdrowotne oraz takie, które w razie długiej choroby pozwoli Ci się utrzymać przez jakiś czas. Dobrym pomysłem na początku jest praca na pół etatu w większych firmach, które zapewnią ubezpieczenie. Jednocześnie będziesz miał czas na rozwijanie swojego własnego biznesu. Najważniejszą rzeczą o jakiej często zapominają freelancerzy są podatki, z których muszą się rozliczać każdego roku. Warto założyć sobie osobne konto w banku przeznaczone wyłącznie do potrzeb zawodowo-zleceniowych i odrębne konto osobiste.

Niezbędnymi umiejętnościami są także: planowanie swojej pracy, rzetelność i terminowość, które pozwolą ci przekonać do siebie zleceniodawców i sprawią, że zgłoszą się następni. Każde zlecenie traktuj poważnie, ponieważ w większości klienci będą z polecenia.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena