Przebywanie w pięknych okolicznościach przyrody pozytywnie wpływa na psychikę – to prawda znana od dawien dawna. Czasem jednak problemy dnia codziennego są tak przytłaczające, że aby wprowadzić się w stan całkowitej relaksacji, trzeba uciec się do bardziej skomplikowanych sztuczek.

Data dodania: 2014-09-08

Wyświetleń: 1256

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jednym ze sposobów na wprowadzenie harmonii do naszego życia jest wykorzystanie podczas tworzenia projektu ogrodu wschodniej mądrości.

Starożytna sztuka aranżacji przestrzeni powstała około pięciu tysięcy lat temu. Chińczycy wierzyli, że wszelkie zasady i mądrości życiowe zawarte są w Księdze Przemian – skrypcie, opisującym cykle i  zasady przepływu energii. Zdaniem chińskich mędrców to właśnie tajemnicza „energia” jest początkiem wszelkiego istnienia. Powierzchnię Ziemi kształtują natomiast żywioły – woda i powietrze, czyli właśnie „feng” i „shui”. Zrozumienie ich istoty, a także zasad przepływu życiodajnej „energii” jest kluczem do osiągnięcia dobrobytu.

Istota feng shui, jak już wspomniano, opiera się na swobodnym przepływie energii zwanej „chi”. Energię znajdziemy we wszystkim, co nas otacza – nie tylko istotach żywych, ale również w zwierzętach i przedmiotach, roślinach. Starożytni mistrzowie do określenia tej siły używali terminu „kosmiczny oddech”. Udrażnianie traktów swobodnego przepływ chi jest receptą na osiągnięcie błogostanu. W miejscach, gdzie drogi przepływu energii są zablokowane powstaje martwa przestrzeń, przebywanie w której wpływa na nasz organizm bardzo niekorzystnie. Ideą projektowania ogrodów zgodnie z filozofią wschodu jest właśnie odnalezienie owych martwych punktów i skierowanie do nich strumienia pozytywnej energii. Jak tego dokonać? Zasady feng shui kreowane na przestrzeni stuleci trudno streścić w kilku zdaniach, jednak istnieje kilka zasad, które już teraz możemy zastosować i sprawdzić, na ile filozofia wschodu sprawdza się w naszym własnym ogrodzie.

Jak wybrać i zaaranżować działkę zgodnie z feng shui:

  1. Teren pod ogród powinien mieć regularny kształt – najlepiej prostokąta. Unikajmy działek o nieproporcjonalnych wymiarach. Najgorszym wyjściem jest wybór terenu na planie trójkąta, w którym przepływ chi jest z reguły nieprawidłowy.
  2. Łagodne kształty są symbolem spokoju, a tym samym dobrego przepływu energii. Idealna działka położona jest na terenie pofalowanym, po stronie południowej. Postarajmy się również, aby wszelkie drogi prowadzące do domu – ścieżki, podjazdy, również biegły po łuku.
  3. Jeśli chodzi o lokalizację domu, powinien znaleźć się on w centrum. Drzwi wejściowe muszą otwierać się na południe.
  4. Obecność źródła wody to nieodzowny element feng shui. Postawienie fontanny przed wejściem do domu zagwarantuje zdrowie i bezpieczeństwo . Stanie się również wentylem doprowadzającym do mieszkania energię witalną.
  5. Obecność światła zwiększa przepływ chi. Zadbajmy więc, aby ścieżka biegnąca do wejścia czy podjazd były należycie oświetlone.
  6. Przed wejściem do domu należy ustawić strażników. W starożytnych Chinach były to rzeźby lwów czy żab. W nowoczesnym mieszkaniu funkcję tę mogą pełnić donice lub wazy, w których zasadzimy kwiaty lub krzewy, a także latarnie.
Licencja: Creative Commons
1 Ocena