Brokuł to kuzyn kalafiora. Charakteryzują się delikatnym smakiem i szybką obróbka termiczną. Dzięki temu może być dodatkiem do wielu dań, sałatek i surówek i zup.
Przede wszystkim zawarte w brokułach składniki mają działanie przeciwnowotworowe i antyobrzękowe. Podobnie jak w przypadku zdrowej i pożywnej kapusty, brokuły zawierają sulforafan – utleniacz blokujący powstawanie komórek nowotworowych. Tego rodzaju rośliny to naturalne lekarstwo na raka.
Spożywając dużą ilość brokuł możemy zminimalizować ryzyko zachorowania na raka prostaty, piersi, płuc oraz wiele innych chorób. Należy jednak pamiętać, że najlepiej spożywać brokuły gotowane na parze lub surowe, bowiem w w wyniku obróbki termicznej w wysokiej temperaturze tracą one część wartości. Niesamowitym faktem jest to, iż brokuły mogą złagodzić objawy chorób takich jak autyzm lub ADHD. Brokuły mogą uchronić przed wrzodami oraz innymi chorobami układu pokarmowego.
Oprócz tego zawarte w nich witaminy i składniki odżywcze umożliwiają obniżenia ciśnienia krwi i prawidłowe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego.
Są one warte wprowadzenia do diety zwłaszcza dla osób borykających się z problemami z problemami takimi, jak np. celiakia, cukrzyca, Hashimoto oraz wiele innych. Ich obecność w diecie przyda się także osobom trenującym oraz chcącym zredukować wagę. Zawarte w brokułach mikroelementy i enzymy wpływają na przyśpieszenie metabolizmu, co pomaga w spalaniu tkanki tłuszczowej.