Rosja jest na ustach całego świata od lat. Są jednak rzeczy, o których mało, kto wie. Oto kilka ciekawostek na temat największego kraju świata.

Data dodania: 2016-03-13

Wyświetleń: 1694

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

1. Rosja jest ojczyzną morderców

Nie chodzi nam tutaj o znanych dyktatorów – Lenina i Stalina. Chodzi o zwykłych ludzi, bowiem to właśnie Rosja to kraj, w którym notuje się jeden z największych współczynników zabójstw. Rosjanie używają zarówno broni palnej, jak i maczet, noży i innych narzędzi, czasami nawet gołych rąk. Jeżeli myślisz, że to Amerykanie mają zamiłowanie do broni to niestety musisz zweryfikować poglądy.

2. Media przechodzą kryzys i chylą się ku upadkowi

Co ciekawe w kontekście pierwszego punktu, największe odsetki ofiar notuje się w sektorze medialnym zwłaszcza w prasie. Według stowarzyszenia ochrony dziennikarzy od lat 90tych w Rosji zginęło 56 dziennikarzy, co w perspektywie zmiany ustroju jest ogromną, a zarazem przerażającą liczbą. Z tego względu istnieją spekulacje mówiące o tym, że wolne media w Rosji to fikcja.

3. Powierzchnia Rosji jest większa niż powierzchnia Plutona

To niesamowite, ale prawdziwe. Powierzchnia największego kraju świata wynosi ponad 17 milionów kilometrów kwadratowych. To więcej niż powierzchnia Plutona, który do niedawna był uznawany za jedną z planet układu słonecznego – jego powierzchnia ma około 16, 6 miliona kilometrów kwadratowych. Co ciekawe - powierzchnia Syberii wynosi ponad 9 milionów kilometrów kwadratowych, czyli prawie 9% całej powierzchni lądu na kuli ziemskiej.

   4. Moskiewskie metro mogłoby stanowić osobne państwo

Jest to prawdziwa plątanina tuneli i prawdopodobni jedna z najbardziej skomplikowanych infrastruktur na świecie, na pewno najbardziej skomplikowana, jeśli chodzi o korytarze pod ziemią.  Codziennie w stolicy Rosji z metra korzysta średnio 9 milionów ludzi, co mogłoby stanowić całą populacje krajów takich, jak Austria, Szwajcaria, czy też Szwecja. Z metra w Moskwie korzysta więcej osób niż z metra w Nowym Jorku i Londynie licząc razem. Jest to jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji w Federacji Rosyjskiej.

    5. Rosji kończą się zasoby naturalne

Zapewne za naszego życia do takiej sytuacji nie dojdzie, jednak według badaczy złoża ropy Rosji starczą zaledwie na 75 lat, chyba, że zmieni swoją politykę gospodarczą.

6. Tajne miasta

Na terenie Federacji Rosyjskiej istnieje najmniej 15 tajnych miast. Nie można ich znaleźć na ani jednej mapie oraz nie prowadzi do nich żadna oznakowana droga. Obcokrajowcy i osoby nieupoważnione nie mogą się w żadnym wypadku zbliżać do ich terenu.

7. Ciekawostki kulinarne

Kuchnia rosyjska, a zwłaszcza niektóre produkty są znane na całym świecie. Co ciekawe w Rosji narodowa potrawa Japończyków sushi jest bardziej popularne niż w samej Japonii. Rosyjska wódka to jednej z najbardziej rentownych towarów eksportowych na świecie.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena