Jedną z nich jest to czy dana spółka posiada, czy nie posiada osobowości prawnej. Odrębna osobowość prawna występuje jedynie w przypadku spółek kapitałowych, do których zalicza się spółkę z o.o. i spółkę akcyjną.
Ogólne informacje o spółce akcyjnej
Spółka akcyjna należy do spółek kapitałowych i posiada osobowość prawną. Nie da się ukryć, że jest ona uznawana za najbardziej skomplikowaną formę działalności, z którą nie każdy przedsiębiorca jest w stanie sobie poradzić. Dlatego właśnie w formie spółki akcyjnej przeważnie są prowadzone duże przedsiębiorstwa, które mogą być zakładane w dowolnym, ale zgodnym z prawem celu.
Kapitał początkowy wynoszący w spółce akcyjnej aż 100 000 złotych składa się wyłącznie z wkładów założycieli, którzy poprzez wniesienie wkładów stają się jej współwłaścicielami. Spółka, o której mowa umożliwia prowadzenie działalności na bardzo szeroką skalę, co jest możliwe dzięki opcji efektywnego pozyskiwania kapitału od akcjonariuszy. Dochód akcjonariuszy pochodzi w głównej mierze z dywidendy, która pomiędzy akcjonariuszy jest rozdzielana ze względu na posiadaną przez nich ilość udziałów.
Najważniejszym organem w spółce akcyjnej jest walne zgromadzenie akcjonariuszy, na którym powołana zostaje rada nadzorcza. To właśnie rada sprawuje stały nadzór nad działalnością w danej spółce i powołuje zarząd spółki, do którego zadań należy reprezentowanie spółki oraz prowadzenie jej spraw.
Księgowość w spółce akcyjnej
Ustawa o rachunkowości, która stanowi podstawę do wszelkich kwestii związanych z prowadzeniem księgowości w różnego rodzaju działalnościach, mówi o tym, iż przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na spółkę akcyjną, są zobowiązani do prowadzenia w niej pełnej księgowości. Jest to spowodowane tym, iż w tej formie działalności zarządza się osobnym majątkiem, co wiąże się z koniecznością ewidencjonowania wszystkich zaistniałych w niej operacji gospodarczych. Kolejnym powodem tego, iż w spółce akcyjnej potrzebna jest pełna księgowość jest to, że jak zostało wspomniane wcześniej, dotyczy ona głównie dużych przedsiębiorstw, w których bardzo przydatne okazują się informacje odzwierciedlające rzeczywisty stan przedsiębiorstwa. Bardzo często można spotkać się z określeniem, że prowadzenie w firmie pełnej księgowości wiążę się z mnóstwem obowiązków i koniecznością posiadania w jednym palcu wszystkich regulacji prawnych, co często sieje strach w oczach przedsiębiorców. Każdy rozsądny i sprytny przedsiębiorca szybko sobie poradzi z tym obowiązkiem, zlecając to zadanie profesjonalnemu biuru księgowemu, które bezbłędnie zajmie się każdym zadaniem. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, jak wiele korzyści może wypływać z prowadzenia pełnej księgowości. Można do nich zaliczyć m.in. wcześniej wspomniany rzeczywisty obraz sytuacji finansowej w firmie, możliwość przeprowadzenia analizy przychodów i kosztów, ale także łatwiejszy pogląd na te aspekty firmy, w których należy wprowadzić jakieś zmiany na lepsze.
Jak więc widać wszystko ma swoje wady i zalety. To właśnie do przedsiębiorcy należy ostateczna decyzja. Nie warto jednak podejmować jej na podstawie tego, co kiedyś gdzieś można było usłyszeć lub przeczytać. Konieczne jest porządne sprawdzenie tego, jakie korzyści będą wiązały się z wyborem owej formy księgowości. Nie należy także zapominać o obowiązkach, z których przedsiębiorca będzie musiał się wywiązać. Zatem niech żaden przedsiębiorca nie podejmuje pochopnej decyzji, gdyż to bardzo poważnie będzie mogło zaważyć na prowadzonej przez niego działalności.