Z przeprowadzonych sondaży wynika, że z roku na rok coraz więcej ludzi decyduje się pójść własną drogą i rozpocząć prowadzenie własnej działalności gospodarczej.Do jednych z najczęściej wybieranych form prowadzenia działalności gospodarczej należy spółka komandytowa.

Data dodania: 2015-06-23

Wyświetleń: 1077

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Rejestracja spółki komandytowej w systemie s24

Czym charakteryzuje się spółka komandytowa i dlaczego przedsiębiorcy po nią sięgają?

 

Spółka komandytowa to jednostka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą. Za jej zobowiązania w stosunku do wierzycieli w sposób nieograniczony odpowiada co najmniej jeden wspólnik- komplementariusz, a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika jest ograniczona- komandytariusz. Ten drugi ponosi pełną odpowiedzialność za zobowiązania spółki wobec jej wierzycieli tylko do wysokości sumy komandytowej i jest jej reprezentantem tylko jako pełnomocnik. Mówiąc w sposób uproszczony komandytariusz jest wolny od odpowiedzialności do limitu wartości wkładu wniesionego do spółki.

 

Przedsiębiorcy wybierają tę formę prowadzenia działalności gospodarczej, z powodu jej licznych zalet. Należą do nich:   

  • ograniczenie odpowiedzialności     wspólników- komandytariuszy do wysokości sumy komandytowej,   

  • wybór prostszych, zryczałtowanych form opodatkowania,

  • jednokrotne opodatkowanie zysków spółki,

  • brak wymogu minimalnego opodatkowania.    

Rejestracja spółki przez internet? Czy jest to możliwe?

 

Rejestracja spółki komandytowej to często skomplikowany i czasochłonny proces, który wymaga biegłej znajomości przepisów prawnych. Czy istnieje łatwiejsza metoda założenia spółki?

Od 15 stycznia 2015 istnieje możliwość przeprowadzenia elektronicznej rejestracji spółki komandytowej za pomocą systemu teleinformatycznego, który został udostępniony przez Ministerstwo Sprawiedliwości. System ten został zdefiniowany jako „S24” i jego priorytetem jest ułatwienie całej procedury zakładania spółki oraz zminimalizowanie całego procesu rejestracji teoretycznie do 24 godzin. W praktyce trwa to zazwyczaj 2, 3 dni.

Elektroniczna rejestracja spółki komandytowej przebiega w kilku etapach. W przypadku tej jednostki został wyłączony wymóg sporządzenia umowy spółki w formie aktu notarialnego. Do założenia spółki komandytowej konieczne jest posługiwanie się e-podpisem lub podpisem ePUAP.

Cała procedura rozpoczyna się od zarejestrowania się w systemie i wypełnienia formularza umowy i udokumentować ją bezpiecznym podpisem. Następnym etapem jest wpis do KRS. W systemie S24 sąd rejonowy rozpoznaje wniosek w terminie 1 dnia. Na tym kończą się uproszczenia związane z rejestracją. Do twoich obowiązku będzie należało samodzielne zgłoszenie ewidencji podatników i płatników, do rejestru organów gospodarki narodowej REGON oraz ZUS.


Rejestracja spółki komandytowej w systemie s24 to temat, który jest bardzo popularny wśród przedsiębiorców, gdyż jest to nowość na polskich rynkach wprowadzona w 2015 roku. Jeżeli chcesz poznać szczegóły dotyczące rejestracji spółki zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej.  

 
Licencja: Creative Commons
0 Ocena