W Internecie pełno jest stron prezentujących przeróżne sposoby na chrapanie. W poniższym tekście przedstawię te najprostsze sposoby na chrapanie, zaliczane do grona domowych metod.

Data dodania: 2015-03-31

Wyświetleń: 1351

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Domowe sposoby na chrapanie

Pierwszą rzeczą, nad którą należy się zastanowić, chcąc wszcząć walkę z chrapaniem jest nasz styl życia. Najczęstszą przyczyną jest nieodpowiedni sposób, w jaki żyjemy. Zanim udamy się do lekarza, warto zmienić kilka złych nawyków, które mogą być odpowiedzialne za dolegliwości związane z zaburzeniem snu.

Pozycja podczas snu
Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę jest spanie na wznak. Gdy jest to nasza ulubiona, bądź najczęstsza pozycja, w której śpimy, należy spróbować ją zastąpić inną, by podczas snu język nie mógł opadać ku tyłowi. Najlepszym pomysłem w tym przypadku byłoby kładzenie się na boku, na materacu dobrej jakości. Być może to wystarczy i nie będzie konieczne sprawdzanie, czy inne sposoby na chrapanie są skuteczne.

Jeśli jednak zmiana nawyku spania nic nie dała, lub chrapanie pojawia się tylko czasami, należy zwrócić uwagę, czy nie jest ono związane ze spadkiem odporności organizmu. Czasem się zdarza, że głównym czynnikiem powodującym chrapaniem jest niewyleczony katar, zapalenie zatok lub powiększone migdałki,, zmuszające do oddychania ustami, zamiast nosem.

Odpowiednio dobrana poduszka może się okazać zbawienna w walce z uciążliwymi dźwiękami. Wybierając taką, która prawidłowo podpiera głowę szyję i kręgosłup podczas snu, może się zdarzyć, iż w dużym stopniu wpłyniemy na regenerację organizmu i pozwolimy mu w większym stopniu odpocząć.

Rezygnacja z używek
Skuteczne sposoby na chrapanie to również rezygnacja z wszelkiego rodzaju używek, w tym z papierosów, których szkodliwe składniki utrudniają w znacznym stopniu wydobywanie się powietrza z płuc. Warto także ograniczyć picie alkoholu, a na pewno darować go sobie dwie godziny przed snem, gdyż powoduje wiotczenie mięśni gardła i języka. 

Zbędne kilogramy
Otyłe osoby chrapią częściej i głośniej, więc jeśli się zaliczasz do ich grona - przejdź na dietę. Wszelakie ćwiczenia nie dość, że poprawiają samopoczucie, to i również napięcie mięśni, co może być kluczem do szczęścia w walce z chrapaniem.

Przygotowanie do snu
Warto również odpowiednio przygotować sypialnie przed snem. Optymalne jest utrzymywanie temperatury w okoli 18 - 21 stopni Celsjusza, a idealna wilgotność powietrza oscyluje w granicach 40 - 60 procent. Częste wietrzenie pomieszczenia jest zbawienne w zapobieganiu wysuszania się błony śluzowej.

Sposoby na chrapanie nie ograniczają się jedynie do domowych metod. W aptekach można znaleźć mnóstwo sprayów do rozpylania w gardle, listki przyklejane do podniebienia, specjalne systemy niezamknięte w poduszkach ortopedycznych a laryngolog może chirurgicznie skorygować skrzywiona przegrodę nosową czy też wyeliminować problem z przerośniętymi migdałkami. Więcej na temat pozostałym metod wali z chrapaniem warto przeczytać tutaj.

Zamiast więc się męczyć, warto rozejrzeć się po sieci wyszukując sposoby na chrapanie, by znaleźć najlepszy dla siebie. Każdy człowiek jest inny i nie każdemu będzie pasować ta sama metoda.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena