Chrapanie to nieprzyjemna przypadłość, która dotknąć może wszystkich. Dotyczy kobiet, mężczyzn, dorosłych, a nawet dzieci. 

Data dodania: 2015-05-07

Wyświetleń: 1426

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Anatomia chrapania

Jeżeli spróbujemy ująć kwestię chrapania w ramy statystki, okaże się, że:
- patologiczne chrapanie dotyczy mężczyzn po 40 i kobiet po 50 roku życia,
- dzieci najczęściej chrapią pomiędzy 2 a 5 rokiem życia,
- wśród osób, których BMI przekracza 40, a więc wśród osób patologicznie otyłych, chrapie co druga osoba.
Chrapanie jest przypadłością uciążliwą - zakłóca sen osoby chrapiącej, jak i członków rodziny, jest przyczyną kłótni i nieporozumień, a także przypadłością niebezpieczną - przy chrapaniu często występuje bezdech senny, czyli stan, w którym osoba chrapiąca zwyczajnie nie oddycha, dlatego wielu ludzi stara się z nim walczyć.
Do walki z chrapaniem zaprzęga się medycynę. Na rynku farmaceutycznym istnieje wiele rodzajów leków, które wykorzystywane są do zlikwidowania chrapania. Możemy do nich zaliczyć:
- tabletki w listkach, których celem jest nawilżenie gardła i zlikwidowanie jednej z przyczyn chrapania - zapadających się tkanek miękkich w gardle,
- spraye do nosa, których głównym zadaniem jest udrożnienie dróg oddechowych przez nos i pokrycie przewodów nosowych ochronną warstwą,
- plastry na nos, których zadaniem jest rozszerzenie kanałów nosowych i udrożnienie dróg oddechowych.
Leczenie farmakologiczne, jak można wywnioskować, jest więc leczeniem bardzo doraźnym, stosowanym tuż przed snem, w celu złagodzenia objawów powodujących chrapanie na tę jedną konkretną noc, przed którą zostaną zażyte. Nie można zaprzeczyć, że jest to pewne rozwiązanie, ale droga ta może wielu wydać się uciążliwa i dość kosztowna - wszystkie te specyfiki w końcu kosztują i należy kupować je regularnie, bo nawet najkrótsza przerwa w stosowaniu sprawi, że chrapanie powróci. 
Wielu ludzi taki stan rzeczy nie do końca zadowala. Szukają innych dróg, innych możliwości pozbycia się chrapania. Część z nich zwraca się z nadzieją w stronę chirurgii, licząc na to, że zabieg chirurgiczny, choć inwazyjny i niezbyt przyjemny, rozwiąże kwestie chrapania raz na zawsze. Inni szukają wciąż nowych leków i środków farmaceutycznych, mając nadzieję, że w końcu trafią na jakiś, który skutecznie i na zawsze pozbędzie się chrapania każdej nocy. 
Część ludzi jednak zdaje sobie sprawę, że chrapanie towarzyszyło człowiekowi od zawsze i nie jest stosunkowo nową przypadłością, którą leczyć można tylko za pomocą leków i współczesnej medycyny. W mądrości ludowej może tkwić klucz do rozwiązania kwestii chrapania. Domowe sposoby na chrapanie mogą okazać się tańsze i bardziej skuteczne od farmaceutyków.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena