Dlatego też, poszukując informacji czy porady dotyczącej zdrowia, bądź też jakichś niepokojących objawów, które zdarzyło nam się u siebie zaobserwować, musieliśmy koniecznie udać się do lekarza.
Dziś największym i najpowszechniejszym źródłem wiedzy, do którego dostęp ma praktycznie każdy z nas, jest Internet. Jest on olbrzymią bazą informacji na praktycznie każdy temat, a ich wyszukiwanie nie jest skomplikowane tak, jak poszukiwanie potrzebnej nam treści w dziesiątkach książek - wystarczy wpisać odpowiednią frazę w wyszukiwarkę internetową, a bez problemu znajdziemy mnóstwo stron internetowych.
Wszystko ma jednak swoje wady. Nie inaczej jest w przypadku Internetu. Ponieważ swoje informacje zamieszczać może w nim każdy, niektóre z nich mogą być nieprawdziwe, błędne lub wręcz zmyślone. Dlatego też, korzystając z internetowych poradników dotyczących zdrowia, należy umieć oddzielić rzeczy przydatne od tych, które tylko wprowadzą nas w błąd. Na co należy więc zwracać uwagę?
Przede wszystkim, nie należy sugerować się zbytnio wypowiedziami na popularnych forach internetowych. Z reguły wypowiadający się tam ludzie nie mają żadnej fachowej wiedzy, bądź też ich wiedza jest nieprawidłowa. Nie jest to na pewno godne zaufania źródło informacji. Bezkrytycznie przyjmując wpisy jako prawdę, możemy nawet sami sobie zaszkodzić.
Podobnie ma się sprawa, jeśli chodzi o blogi internetowe - warto najpierw sprawdzić, kto jest jego autorem i jakie ma pojęcie o tym, o czym pisze.
Jeśli chodzi o poradniki internetowe, najlepszym źródłem wiedzy są strony internetowe, na których porad udzielają po prostu lekarze. Znajdziemy tam gotowe artykuły na różne tematy, istnieją również witryny, które umożliwiają zadanie własnego pytania i uzyskanie odpowiedzi.
Zawsze warto zweryfikować uzyskane informacje - sprawdzić je w więcej, aniżeli jednym miejscu. Da nam to większą pewność, iż poradnik jest rzetelny i nie wprowadza nas w błąd. Poszukując informacji, zawsze trzeba jednak zachować zdrowy rozsądek i nie przyjmować niczego bezkrytycznie. A jeśli nasze wątpliwości nie zostaną rozwiane, bądź też nie jesteśmy pewni, czy internetowe porady są odpowiednie - należy udać się do lekarza.
W ostatnich latach oszuści coraz częściej wykorzystują SMS-y do wyłudzania pieniędzy i danych osobowych. Fałszywe wiadomości o rzekomych zaległych opłatach lub nieuregulowanych fakturach stają się plagą, która zagraża zarówno indywidualnym użytkownikom, jak i firmom. Jak działają te oszustwa? Co zrobić, by nie paść ich ofiarą? Odpowiadamy na te pytania, by pomóc Ci zachować bezpieczeństwo.