Sprzedaż wysokogatunkowych alkoholi w Polsce wzrasta, dotyczy to także tequili - meksykańskiej wódki. Pomimo coraz większej popularności, dla wielu osób trunek ten nadal pozostaje napojem egzotycznym, więc, w celu przybliżenia jego charakterystyki, przyjrzyjmy się kilku ciekawostkom na temat tequili.

Data dodania: 2015-01-24

Wyświetleń: 1941

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Skąd wzięła się tequila?

Historia meksykańskiego alkoholu wysokoprocentowego sięga 1600 roku, kiedy to Don Pedro Sánchez de Tagle, ówczesny markiz Altamiry, rozpoczął produkcję tequili na skalę przemysłową. Po 9 latach trunek został opodatkowany. Tequila w formie, jaką znamy dziś, pierwszy raz została wyprodukowana w XIX wieku. Pomimo, że trunek początkowo miał charakter lokalny, to bardzo szybko zaczął być eksportowany dosłownie do niemal wszystkich krajów świata. Tequila jest destylatem sfermentowanego soku z agawy niebieskiej. Warto zaznaczyć, że z innych części agawy także wytwarza się alkohole, jednak jedynie destylat soku może być określany jako tequila.

Nazwa alkoholu została bezpośrednio zaczerpnięta od nazwy miasteczka Tequila w stanie Jalisco. Historycy nie są całkiem zgodni co do jej znaczenia - niektóre źródła podają, że nazwa oznacza "miejsce pracy", "miejsce gdzie tną"; według innych zapisków słowo Tequila może być przetłumaczome jako "kamień, który tnie".

Tequila – sposoby produkcji

Agawy przeznaczone do produkcji tequili pochodzą ze stanów Jalisco, Guanajuato, Michoacán, Nayarit i Tamaulipas. Zanim nadadzą się do zbiorów, muszą dojrzewać przez minimum 8 lat, choć często zdarza się, że rośliny zbierane są dopiero po 12 latach. Do dziś wiele upraw prowadzonych jest tradycyjnymi, ręcznymi metodami, które stanowią wielopokoleniową tajemnicę. Zbiory agawy odbywają się przez cały rok, a wynika to z faktu, że rośliny te nie dojrzewają równomiernie.

Pierwszym procesem prowadzącym do przygotowania trunku jest gotowanie/pieczenie, które ma na celu zmiękczenie surowca oraz zmianę węglowodanów w fermentowalne cukry. Proces odbywa się w kamiennych piecach, w temperarurze 60-85 °C i trwa do 72 godzin.

Po oddzieleniu soku od miąższu następuje proces fermentacji a następnie destylacji. O ostatecznym aromacie trunku decyduje jego dojrzewanie (tequila leżakuje w dębowych beczkach po burbonie, cherry, whisky czy koniaku lub w całkowicie nowych). W celu uzyskania jednolitego aromatu partii stosuje się kupażowanie.

Jak tequila powinna być podawana?

Tequila może być podzielona na dwa rodzaje - oro (złota) i blanco (srebrna). Tequila oro zawdzięcza swój kolor leżakowaniu, jednak zdarza się, że barwniki są dodawane wraz z aromatami (karmel, fruktoza, gliceryna). Tequila srebrna jest natomiast butelkowana już po destylacji.

W odmianie srebrnej trunek powinien być podawany z solą lub z cytryną. Sól należy sypać między kciuk a palec wskazujący i zlizać przed wypiciem. Po opróżnieniu zawartości kieliszka zagryza się cytryną, ewentualnie limonką.

Tequila Oro podawana jest z cynamonem i pomarańczą, ewentualnie tak samo, jak Blanco.

Z kolei tequila starzona powinna być pita bez dodatków, najlepiej z kieliszka tulipanowego.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena