Szukanie pracy to proces, przez który każdy pragnie przejść jak najszybciej. Dlatego często bywa, że wysyłane pod presją czasu aplikacje są niedopracowane, a przede wszystkim nie dostosowane do wymogów poszczególnych ofert o pracę. 

Data dodania: 2014-06-11

Wyświetleń: 1109

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Życiorys skazany na sukces, czyli jak stworzyć idealne CV?

Warto poświęcić chwilę i zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie wysyłając potencjalnemu pracodawcy rzetelnie opracowany życiorys. Tylko jak taki stworzyć?

Podstawowe informacje

Oprócz imienia, nazwiska i danych teleadresowych warto podać też swoją datę urodzenia. Pracodawcy nie muszą się nią sugerować, ale jeżeli z jakichś względów uznają to za stosowane, zaoszczędzimy czasu im oraz sobie, jeśli podamy ją na początku formularza. Jeśli chodzi o dane kontaktowe, zawsze wpisujmy rzeczywisty adres zamieszkania (nawet jeśli jest inny niż zameldowania) na wypadek, gdyby pracodawca chciał się z nami skontaktować drogą pocztową. Warto pamiętać też o odpowiednim adresie e-mail – powinien się on składać z naszego imienia i nazwiska w pełnych formach, w kontaktach zawodowych unikajmy zdrobnień i pseudonimów.

Wykształcenie

Informacje na temat naszego wykształcenia powinny występować w kolejności achronologicznej, czyli odwrotnej do tej, w jakiej kończyliśmy kolejne szkoły. Jako pierwszą podajemy tę uczelnie, z której otrzymaliśmy ostatni dyplom, lub na której aktualnie studiujemy. Nie powinniśmy się zagłębiać dalej niż do etapu szkoły średniej. Jeżeli aplikujemy na stanowisko, na którym nasze wykształcenie może mieć kluczowe znaczenie, warto podać pracodawcy nieco więcej szczegółów – np. tytuł pracy naukowej, jeżeli był ściśle związany z obszarem przedstawionym w ofercie pracy lub nazwisko promotora, jeśli jest wybitnym, cenionym w branży specjalistą.

Doświadczenie zawodowe

Podajemy w porządku chronologicznym, czyli od najstarszego do najświeższego. Dla pracodawcy istotna będzie nazwa firmy dla której wcześniej pracowaliśmy, zajmowane stanowisko i związany z nim zakres obowiązków. Bardzo ważne jest, żeby ograniczyć się do tych informacji, które będą istotne z punktu widzenia nowego pracodawcy. Nie trzeba wypisywać wszystkich dotychczasowych miejsc pracy, jeżeli nie są one w żaden sposób związane z ofertą, na którą aplikujemy. Zakres obowiązków można wypisać w myślnikach, pozwoli to na bardziej zwięzłe i przejrzyste uporządkowanie treści.

Pozostałe umiejętności

W życiorysie warto uwzględnić również znajomość języków obcych wraz z określeniem poziomu ich opanowania. Istotne może okazać się także posiadanie prawa jazdy, odbyte kursy i posiadane certyfikaty – wszystko to, co może być cennym uzupełnieniem naszego wykształcenia i doświadczenia. Pamiętajmy także o wymienieniu programów komputerowych oraz kompetencji miękkich.

Hobby i zainteresowania

Pochwalmy się nimi tylko, jeżeli faktycznie są nietypowe i ponadprzeciętne. Życiorys nie ucierpi jeżeli pominiemy zamiłowanie do oglądania filmów, słuchania muzyki lub podróżowania. Nie warto również na siłę ubarwiać swoich pasji, bo zawsze możemy trafić na kogoś, go faktycznie będzie interesował się wymienioną przez nas dziedziną, wówczas szybko stracimy wiarygodność w oczach przyszłego pracodawcy, a co za tym idzie – szansę na zatrudnienie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena