Wielu przedsiębiorców, szczególnie na początku działalności, doświadcza problemów z samodzielnym księgowaniem poniesionych wydatków oraz uzyskanych przychodów. Szybko można nauczyć się podstawowych zasad, jednak czasem lepiej skorzystać z pomocy profesjonalistów.

Data dodania: 2014-05-14

Wyświetleń: 1140

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wybór biura rachunkowego – czym się kierować?

Samodzielna rachunkowość

Polskie prawo jest na tyle skomplikowane, że nie należy oczekiwać od przedsiębiorcy, zwłaszcza takiego, który prowadzi firmę od niedawna, że połapie się we wszystkich zawiłościach przepisów. Można łatwo zaksięgować prostą fakturę kosztową, ale problemy pojawiają się na przykład przy obliczaniu kwoty należnego podatku, przy korzystaniu z ulg lub rozliczaniu leasingu. Zrozumienie zasad księgowości, nie wspominając o samym prowadzeniu ksiąg, zajmuje sporo czasu – cennego czasu, który można byłoby wykorzystać na przykład na to, aby zwiększać przychody firmy. Dlatego nie jest niczym dziwnym, że przedsiębiorcy proszą o pomoc biura rachunkowe – tylko jak wybrać najlepsze z nich?

Co jest ważne przy wyborze biura

Kiedy szukasz dobrego biura rachunkowego, musisz zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Po pierwsze, istotną rzeczą jest doświadczenie w prowadzeniu dokumentacji określonego typu – takiego, jaki musi być prowadzony dla Twojego przedsiębiorstwa. Są oczywiście biura „uniwersalne”, ale są też takie, które specjalizują się wyłącznie w rozliczaniu ryczałtu, albo takie, które prowadzą wyłącznie pełną księgowość. Ważny jest także zakres usług – w niektórych biurach to Ty będziesz nadal odpowiedzialny za reprezentowanie swojej firmy przez US, a także za składanie zeznań, natomiast najczęściej obowiązki te może przejąć Twoje biuro rachunkowe. To bardzo komfortowe rozwiązanie, ponieważ wówczas jedynym Twoim wkładem w prowadzenie księgowości jest dostarczanie księgowym wszystkich dokumentów.

Formy świadczenia usług

Wciąż wielu przedsiębiorców przekonanych jest o tym, że dobry księgowy, to księgowy stacjonarny – do którego dokumenty trzeba zanieść, z którym należy się co jakiś czas spotkać. Taka forma księgowości jednak ma kilka wad. Przede wszystkim wciąż wymaga jakiejś inicjatywy po stronie przedsiębiorcy, a po wtóre podnosi zupełnie niepotrzebnie koszty działalności firmy.

To samo można osiągnąć, pracując na elektronicznych dokumentach, korzystając z biur rachunkowych on-line. Tam dokumentację przekazuje się raz w miesiącu, natomiast bieżące prace wykonuje się zazwyczaj na skanach dokumentów albo po przekazaniu odpowiednich danych choćby mailowo, jeśli skany nie są dostępne. Tak naprawdę e-biura rachunkowe dają dużo większą swobodę, a opłata za skorzystanie z ich usług jest zdecydowanie niższa. Księgowość internetowa często jest jednym z pakietów usług świadczonych również przez tradycyjne biura księgowe.

Sprawdź biuro przed podpisaniem umowy

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze księgowego? Przede wszystkim na to, czy posiada certyfikat księgowy wydawany przez Ministerstwo finansów oraz obowiązkowe ubezpieczenie OC. Ważne również, aby przed zdecydowaniem się na dane biuro zadzwonić lub przyjść do niego osobiście. Więcej wskazówek dotyczących tego, jak wybrać biuro rachunkowe, a także wiele praktycznych porad finansowych dla przedsiębiorców znajdziesz w serwisie kontofirmowe24.pl.

W biznesie liczy się informacja – jeśli potrafisz ją szybko wykorzystać i na jej postawie podejmować trafne decyzje, możesz wyprzedzić swoją konkurencję. Sprawni księgowi są w tym pomocni, monitorując zmiany przepisów i będąc na bieżąco ze wszystkimi regulacjami. Jeśli nie trzeba samodzielnie nad wszystkim czuwać, firma może rozwijać się szybciej. Dlatego warto sceptycznie podejść do reklam i ogłoszeń i poświęcić czas na wybór rzetelnego biura rachunkowego. Dobra decyzja zaowocuje w przyszłości, a zła na pewno będzie miała swoje konsekwencje.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena