Czym charakteryzuje się bezpłatny rachunek firmowy? Podczas analizowania ofert banków okazuje się, że niemal przy każdym darmowym koncie kryje się jakaś gwiazdka i mały druk. W rezultacie o prawdziwie konta firmowe za 0 zł wcale nie jest tak łatwo, jak mogłoby się wydawać. Na co zatem warto zwracać największą uwagę?

Data dodania: 2014-12-09

Wyświetleń: 2080

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Darmowe konto firmowe – czyli jakie?

Obniżone opłaty

Dziś opłaty za korzystanie z rachunku firmowego są znacznie niższe, niż były jeszcze kilka lat temu. Wszystko to oczywiście dzięki rosnącej konkurencji na rynku bankowym. Poszczególne instytucje coraz bardziej agresywnie walczą o klientów, a obniżenie ceny za korzystanie z ich usług było pierwszą bronią w tym starciu. Jednak w niektórych bankach, zamiast rzeczywistej redukcji kosztów ponoszonych przez klientów, zastosowano strategię przenoszenia ich na inne usługi – jeśli nie obligatoryjne, to przynajmniej bardzo popularne. Dość powszechnym rozwiązaniem jest darmowe prowadzenie rachunku i naliczanie opłat za podstawowe czynności bankowe – oto kilka popularnych przykładów.

Przelewy

W przeciwieństwie do kont prywatnych, konta firmowe zazwyczaj nie dają możliwości składania darmowych przelewów. Opłaty za ich wykonanie zawierają się w przedziale od 50 groszy do 2 złotych (o ile przelew jest zlecany za pośrednictwem systemu bankowości online), ale ze względu na to, że czasem takich przelewów wykonuje się sporo, łączny koszt utrzymania konta firmowego wcale nie będzie niski.

Bezpłatna karta do bankomatu

Szansa na to, że w którejś z ofert pojawi się darmowa karta płatnicza są niewielkie. Oczywiście w reklamach każdy bank prezentuje swoją najlepszą darmową kartę. Sęk w tym, że karty są obecnie bezpłatne niemal jedynie warunkowo. Co to oznacza? Aby zostać zwolnionym z pobierania opłaty za kartę, trzeba albo wykonać określoną ilość transakcji bezgotówkowych, albo wydać konkretną kwotę. W przeciwnym razie bank może pobrać opłatę za korzystanie z „plastikowego pieniądza”, a ta wynosi od kilku do kilkunastu złotych miesięcznie.

Bezpłatna obsługa gotówkowa

To, że bankowość elektroniczna staje się coraz popularniejsza, nie oznacza jeszcze, że tradycyjna obsługa gotówkowa jest całkowicie zbędna. Banki robią wiele, aby zachęcić do korzystania, jeśli nie z internetu i bankowości mobilnej, to przynajmniej bankomatów i wpłatomatów, dlatego najczęściej obsługa „przy okienku” jest dodatkowo płatna.

Czy istnieją darmowe konta firmowe?

Darmowe konta dla przedsiębiorców są w mniejszości. Co prawda w dużej części banków ani opłata za otwarcie rachunku, ani za jego prowadzenie nie jest pobierana, ale konieczność ponoszenia innych opłat pozostaje pewnym obciążeniem. W skrajnych przypadkach bank może pobierać opłatę nawet za przelewy wewnętrzne, natomiast zasadą jest, że należności względem ZUS i US można regulować bezpłatnie.

Konto firmowe może być bezpłatne w sytuacji, gdy dobrze poznamy zasady naliczania prowizji i będziemy przestrzegać podstawowych warunków zwolnienia z opłat. Na polskim rynku dostępnych jest obecnie kilka rachunków, które mogą – po spełnieniu pewnych warunków – być darmowe. Nie należy jednak nigdy ograniczać się do informacji zawartych w przekazie reklamowym. Warto przestudiować pełną taryfę opłat i prowizji, gdyż jest to jedyny wiążący dokument regulujący kwestię płatności za korzystanie z konta i karty firmowej.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena