Z rokiem 2013 znika obowiązek zameldowania obywateli polskich oraz obywateli Unii Europejskiej na pobyt czasowy, który nie przekracza trzech miesięcy. W roku 2013 meldunek nie będzie obowiązywał także dla wczasowiczów i turystów. Zmiany te zostaną wprowadzone w życie dzięki resortowi spraw wewnętrznych. 

Data dodania: 2012-11-27

Wyświetleń: 2046

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

To nie jedyna zmiana planowana na styczeń 2013 roku - wydłużeniu do aż 30 dni ulegnie termin na zgłoszenie nowego meldunku. To duża zmiana gdyż wcześniej termin ten wynosił zaledwie 4 dni.

Również od przyszłego roku uproszczona zostanie procedura zmiany meldunku w przypadku przeprowadzki. Wszystkie czynności,  które są związane ze zmianą meldunku będziemy mogli wykonać w jednym urzędzie, z chwilą zameldowania się w nowym miejscu.

Inną zmianą, również zwiększającą naszą wygodę, ma być możliwość dopełnienia formalności meldunkowych przez ustanowionego pełnomocnika. Przy zgłaszaniu meldunku nie będzie już konieczne zgłaszanie takich rzeczy jak wykształcenie, obowiązek wojskowy czy przedkładanie książeczki wojskowej. 

Co istotne z rokiem 2013 znikną kary dla obywateli PL i UE, którzy nie dopełnili obowiązku meldunkowego. Od stycznia 2013 roku obowiązek zgłoszenia wyjazdu za granicę na dłużej niż 3 miesiące zostanie ograniczony jedynie do wyjazdów dłuższych niż 6 miesięcy.

To nie koniec zmian. Projekt ustawy zakłada, że do roku 2015 mają zostać utworzone nowe dowody osobiste w formie elektronicznej, dzięki czemu do rejestru bezpośredni dostęp będą miały urzędy gmin oraz w wyniku tej zmiany obywatel będzie mógł złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego w dowolnej gminie na terenie całego kraju, niezależnie od miejsca aktualnego zamieszkania. W projekcie zrezygnowano od 1 stycznia 2015 r. z zamieszczania adresu zameldowania w dowodzie osobistym, w wyniku czego nie potrzebne będzie zmienianie dowodu po zmianie miejsca zamieszkania.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena