Potrzebne będą buty do biegania i jeszcze parę innych rzeczy. O co konkretnie powinni zadbać planujący trening? Ubranie do biegania wybrać można raz-dwa. Co nie znaczy, że jego efektywność będzie duża. Żeby trening był udany, zwłaszcza jesienią czy zimą, trzeba się nieco przyłożyć do wyboru akcesoriów do biegania.

Data dodania: 2012-11-22

Wyświetleń: 2065

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Buty do biegania

To podstawa. Bez nich w zasadzie nie ma co wychodzić z domu. Można oczywiście próbować, w końcu dobry koń i po błocie pójdzie, ale przecież nie chodzi o to, żeby się męczyć, ale żeby biegać i budować swoją kondycję. Dlatego odpowiednie obuwie jest kwestią kluczową, a jego wybór powinien być dokonany ze szczególną uwagą.

Należy więc przede wszystkim skupić się na tym, żeby buty do biegania zapewniały odpowiednie trzymanie kostki. Bez tego łatwo narazić się na kontuzję. Ważne jest także, żeby tego rodzaju obuwie miało właściwej grubości podeszwę. W przeciwnym razie mogą pojawić się uszkodzenia stawów.

Koszulki na trening

Buty do biegania to jednak nie wszystko. Jest jeszcze cała masa akcesoriów, o które lepiej zadbać przed wyjściem na trening. Należą do nich na przykład koszulki. Niektórym może się wydawać, że uważny wybór tego elementu ubioru to fanaberia i uleganie reklamie nastawionej na wyciągnięcie kasy od biegaczy. Jest jednak inaczej.

Dotyczy to zwłaszcza biegania zimą. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że różne materiały różnie reagują po zetknięciu z potem. Niektóre wchłaniają go, inne przepuszczają na zewnątrz. Bawełniana koszulka szybko nasiąknie i stanie się zimna. To najprostszy sposób, żeby nabawić się przeziębienia. Albo czegoś gorszego.

Kurtki do biegania

Jesienią i zimą nie można także zapomnieć o kurtkach do biegania. Oczywiście, można sobie poradzić bez tego elementu. Tyle tylko, że będzie to trudne i skomplikowane. A efekty niekoniecznie muszą być zachwycające. Na co zwrócić uwagę w przypadku tego elementu garderoby?

Po pierwsze, na właściwości izolacyjne. Skoro kurtka ma chronić przed zimnem, powinna być ciepła. Po drugie, na to, jak odprowadza pot i ciepło. No i po trzecie chodzi o to, żeby dobrze przylegała do ciała, nie krępując ruchów biegacza. W ten sposób będzie chronić przed przeziębieniem, jednocześnie dając swobodę w czasie treningu.

Getry, spodnie, spodenki

Podobną zasadę należy zastosować w stosunku do getrów czy spodni. Należy dobrać je w taki sposób, aby łączyły w sobie ergonomię z zasadą zachowania ciepła i wentylacją. To oczywiście możliwe, tyle że takie rozwiązania kosztują.

Czapka albo chusta

O ile buty do biegania to warunek konieczny, a kurtki, getry czy koszulki bardzo przydają się w czasie treningu, to bez czapki lepiej w ogóle nie wychodzić z domu. Dlaczego? Ponieważ to właśnie przez głowę ucieka najwięcej ciepła. A biegnąc, łatwo nabawić się jakiejś infekcji.

W przypadku czapek czy chust mniejsze znaczenie mają konkretne właściwości ubioru. Ważne, żeby było wygodnie i w miarę ciepło. Trzeba też pamiętać o tym, żeby zasłonić uszy. Bez tego można nabawić się poważnego zapalenia, z którego nic dobrego nie wyniknie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena