Bieganie trailowe staje się coraz bardziej popularne. Obowiązkowym elementem wyposażenia biegacza, który zaczyna swoją przygodę z tym sportem są buty do biegania w terenie. Na co warto zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Data dodania: 2017-04-06

Wyświetleń: 903

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak wybrać buty do biegania w terenie?

Wraz z nadejściem wiosny coraz popularniejsze stają się sporty outdoorowe. Przy dobrej pogodzie większość osób woli potrenować w terenie zamiast ćwiczyć na siłowni i dusznych salkach gimnastycznych. Nic dziwnego, w końcu sporty na świeżym powietrzu nie tylko wpływają pozytywnie na nasza kondycję, ale także dają nam możliwość obcowania z przyrodą, co poprawia nastrój i działa niezwykle relaksująco. Szczególnie popularne w ostatnim czasie stają się biegi trailowe. Z roku na rok podwaja się liczba maratonów i półmaratonów, których uczestnicy próbują swoich sił w bieganiu na górskich szlakach. Niestety, wielu z nich staje na starcie w butach, które sprawdzą się w przypadku biegów ulicznych, lecz nie są dostosowane do trudnej, górskiej trasy w gorszych warunkach pogodowych.

 

Stopa pronująca i supinująca

Odpowiednio dobrane buty trailowe są obowiązkowym elementem wyposażenia każdego biegacza. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów butów do biegania w terenie, które różnią się między sobą rodzajem podeszwy i zastosowanymi technologiami. Dla niedoświadczonego biegacza w pierwszej chwili wybór może wydawać się dość problematyczny. Rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę dobierając buty jest rodzaj naszej stopy. Zupełnie inne modele sprawdzą się w przypadku stopy pronującej a inne w przypadku stopy supinującej. Stopa pronująca to taka, która przy bieganiu obraca się do wewnątrz, dlatego buty powinny posiadać wsparcie od wewnętrznej części, które będzie zapobiegało przesuwaniu się stopy. W przypadku stopy supinującej nadmiernie obciążana jest zewnętrzna jej krawędź – tu niezwykle ważne jest, żeby buty do biegania w terenie posiadały mocną amortyzację. W przeciwnym razie biegacz narażony jest na kontuzje.

 

Normalne, niskie i wysokie podbicie

Buty do biegania w terenie powinny być dobrane również do rodzaju podbicia. Dla osób z normalnym podbiciem najbardziej polecane są buty z systemami stabilizującymi, które odpowiednio trzymają stopę i tłumią wstrząsy. Biegacze z podbiciem niskim powinni z kolei sięgać po sztywne buty z systemami podtrzymującymi, które umożliwią kontrolowanie ruchu stopy. Miękkie buty o elastycznej podeszwie i specjalnymi systemami amortyzującymi to dobry wybór jeśli mamy stopy o wysokim podbiciu.

 

Buty do biegania w terenie a rodzaj podłoża

Kolejnym parametrem, który ma bezpośredni wpływ na dobór obuwia trailowego jest rodzaj podłoża, po którym planujemy biegać. Jeśli będziemy biegać po miękkich, leśnych ścieżkach i drogach szutrowych, najlepiej sprawdzą się buty o twardej amortyzacji z bieżnikiem posiadającym dużą ilość wypustek. Będą one stabilizowały stopę przy każdorazowym zetknięciu z podłożem. W przypadku nawierzchni twardej takiej jak górskie, kamieniste szlaki powinniśmy wybrać buty z miękką amortyzacją i płaskim bieżnikiem, który zapewni lepszą przyczepność. Dobrym wyborem dla początkujących biegaczy trailowych będą buty do biegania w terenie mieszanym, które są uniwersalne i sprawdzą się w przypadku każdego rodzaju podłoża.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena