Pięknie zaprojektowany taras to marzenie każdego właściciela domu. Obecnie dużą popularnością cieszą się tarasy z kamienia naturalnego, które doskonale komponują się z otaczającą dom zielenią, a do tego są bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia. Jakie czynniki warto wziąć pod uwagę przy budowie tarasu?

Data dodania: 2018-01-29

Wyświetleń: 1277

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak zbudować taras z kamienia?

Usytuowanie tarasu

Zanim zaczniemy budować nasz wymarzony taras z kamienia, musimy podjąć decyzję o jego lokalizacji. Opcje są dwie: albo umieścimy taras bezpośrednio przy domu tak, aby stanowił integralną część przestrzeni mieszkalnej, albo zlokalizujemy go w głębi ogrodu.

 

Przy projektowaniu przydomowego tarasu warto wziąć pod uwagę jego umiejscowienie pod względem stron świata. Jeśli umieścimy taras na północnej ścianie budynku, zapewni nam on cień podczas upalnych, letnich dni. Taras od strony południowej pozwoli z kolei cieszyć się słońcem przez cały dzień i o każdej porze roku.

 

Tarasy z kamienia ulokowane w głębi ogrodu zazwyczaj buduje się w narożniku działki, nie zaś na osi głównej budynku. Projektując je warto pamiętać o tym, żeby były one łatwo dostępne, ale jednocześnie zapewniały prywatność i nie były widoczne ze wszystkich stron ogrodu.

 

Wybór kamienia na taras

Wybierając kamień na taras warto wziąć pod uwagę zarówno względy estetyczne, jak i parametry poszczególnych rodzajów skał. Najbardziej wytrzymałym materiałem jest granit, który nie tylko pięknie się prezentuje, ale także jest odporny na uszkodzenia mechaniczne i działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych, takich jak kwaśne deszcze lub mrozy. Dodatkową zaletą granitu jest fakt, że jest bardzo łatwy w utrzymaniu czystości, a na jego powierzchni z biegiem czasu nie tworzą się nieestetyczne wykwity.

 

Do budowy tarasów wykorzystuje się także bazalt i łupek. Płyty z nich wykonane mają zazwyczaj barwę stalową lub szarą. Nieco rzadziej używa się do tego celu skał takich jak marmur, wapień i piaskowiec.

 

Oprócz wyboru odpowiedniej lokalizacji i materiału na taras, przy jego budowie warto pamiętać o tym, żeby posiadał on odpowiednie nachylenie, umożliwiające odprowadzenie nadmiaru wody. Bardzo ważna jest też solidna podbudowa, która w znacznym stopniu decyduje o trwałości kamiennego tarasu. Jeśli chcemy, żeby tarasy z kamienia posłużyły nam jak najdłużej, bardzo ważna jest też impregnacja, która zabezpieczy płyty przed powstawaniem odbarwień i trwałych zabrudzeń.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena