Zgrzewanie jest jedną z najpopularniejszych metod łączenia z sobą tworzyw sztucznych, szczególnie folii. Polega ono na uplastycznieniu i stopieniu elementów w miejscu łączenia, wraz z ich dociskiem bez dodatku spoiwa. Istnieje wiele metod zgrzewania, poniżej zaprezentowane zostały najpopularniejsze z nich.

Data dodania: 2017-11-06

Wyświetleń: 1721

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Najpopularniejsze metody zgrzewania folii

 

Zgrzewanie kontaktowe

Zgrzewanie kontaktowe jest jedną z najstarszych metod łączenia z sobą tworzyw sztucznych. W procesie tym wykorzystuje się nagrzaną listwę, za pomocą której dociska się uplastycznione elementy do nagrzanego podłoża lub ściska między dwiema listwami. Kolejnym etapem jest ochłodzenie pozostającego pod naciskiem złącza i usunięcie zgrzanych fragmentów folii spod listew. Listwy te pokrywa się odpornymi na temperaturę smarami silikonowymi lub stosuje się specjalne przekładki z folii PTEE lub gumy silikonowej. Dzięki temu zapobiega się uszkodzeniu tworzywa i ewentualnym stratom ciepła.

Zgrzewanie impulsowe

Zgrzewanie impulsowe jest stosunkowo nową metodą łączenia elementów, która na pierwszy rzut oka przypomina zgrzewanie kontaktowe, lecz zastosowano w niej pewne istotne modyfikacje. W procesie tym wykorzystuje się specjalne urządzenia jakimi są zgrzewarki impulsowe. Umożliwiają one ściśnięcie i uplastycznienie łączonych elementów tworzywa przy pomocy szybko nagrzewających się i następnie ochładzających listew. W przeciwieństwie do zgrzewania kontaktowego, w którym element ogrzewany jest w sposób ciągły, w procesie zgrzewania impulsowego wystarczy krótki, jednorazowy impuls prądu elektrycznego o dużej mocy. Zgrzewarki impulsowe umożliwiają chłodzenie złącza już w czasie docisku, co jest dużą zaletą, gdyż eliminuje się w ten sposób możliwość uszkodzenia tworzywa przed jego całkowitym schłodzeniem.

Zgrzewanie indukcyjne

Metoda zgrzewania indukcyjnego polega na umieszczeniu na łączeniu materiałów przewodnika elektrycznego, który nagrzewa się pod wpływem działania zmiennego pola magnetycznego. Za sprawą przewodzenia ciepła od przewodnika do tworzywa materiał polimerowy, z którego wykonana jest folia ulega uplastycznieniu. Zgrzewanie indukcyjne jest stosunkowo skuteczną metodą, lecz posiada także wady. Jedną z nich jest pozostawienie przewodnika w obszarze zgrzeiny.

Oprócz zgrzewania kontaktowego, impulsowego i indukcyjnego istnieją także inne metody łączenia folii. Wśród nich wymienić można zgrzewanie ultradźwiękowe, pojemnościowe, a także zgrzewanie za pomocą nagrzanego klina, drutu lub taśmy.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena