Gogle są niezbędnym elementem wyposażenia każdego narciarza. Nie tylko chronią nasze oczy podczas szaleństw na stoku, ale także zapewniają widoczność nawet w wyjątkowo trudnych warunkach pogodowych. Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie gogli narciarskich? Jak dobrać odpowiednie?

Data dodania: 2017-11-29

Wyświetleń: 864

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak wybrać odpowiednie gogle narciarskie?

Gogle narciarskie – niezastąpione podczas szaleństw na stoku

Podczas jazdy na nartach naszym oczom niezbędna jest ochrona przed śniegiem, wiatrem, promieniowaniem UV i innymi niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Taką ochronę powinny zapewnić nam gogle narciarskie, poprawiając komfort jazdy i jej bezpieczeństwo. To jednak nie wszystko! Podczas szaleństw na stoku często zdarzają się zderzenia, upadki i inne przykre niespodzianki. Z założonymi goglami niestraszne nam wystające gałęzie, ostre kijki i jeżdżący nieopodal nas narciarze. Dobrej jakości sprzęt ochroni nasze oczy zarówno przed zmiennymi warunkami pogodowymi, jak i urazami. Gogle wpływają także na nasz komfort cieplny, ponieważ zasłaniają część naszej twarzy, izolując ją tym samym od mrozu i chłodnych podmuchów wiatru.

 

Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie gogli?

Wybór gogli narciarskich jest bardzo duży i w pierwszej chwili bardzo trudno jest zdecydować się na coś konkretnego. Z pewnością warto dołożyć więcej i kupić sprzęt sprawdzonego producenta. Wówczas mamy pewność, że nasze oczy będą dobrze chronione przed promieniowaniem UV, które wysoko w górach bywa bardzo silne. Szukajmy sprzętu oznaczonego symbolem UV400, który zapewni naszym oczom stuprocentową ochronę.

 

Przy wyborze gogli niemniej ważny jest także kolor szybki, którą najlepiej jest zmieniać w zależności od panujących warunków pogodowych. W pogodny, słoneczny dzień najlepiej sprawdzą się gogle o ciemnych szybkach, z kolei w bardziej pochmurny lepiej sięgać po szybki jasne, które zapewnią większy kontrast i poprawią widoczność.

 

Istotne są nie tylko szybki, ale również materiał, z którego wykonana została oprawka. Powinien być on wytrzymały i elastyczny, ponieważ podczas ewentualnego upadku zadziała on niczym amortyzator i zminimalizuje wstrząs.

 

 

Na jakość i komfort użytkowania sprzętu wpływają także takie aspekty jak odpowiednio wykonana wyściółka, regulowany pasek, podwójna szybka, lustrzana warstwa, polaryzacja oraz system zapobiegający parowaniu szyb. Kupując gogle postarajmy się sprawdzić, czy dobrze przylegają do twarzy w miejscu zatknięcia z nosem i na wysokości skroni. Gogle narciarskie powinny być dopasowane do kasku, dlatego najlepiej jest obydwa te elementy kupować równocześnie.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
1 Ocena