Bieganie, jogging to sport, który może uprawiać każdy niezależnie od wieku. Jeśli nie mamy problemów ze stawami i lekarz nie dopatrzy się żadnych przeciwskazań, śmiało możemy wskakiwać w sportowe ubranie i zakosztować trochę sportu na świeżym powietrzu, nieważne czy za oknem jest zimowa aura czy letnia, wakacyjna atmosfera.

Data dodania: 2017-01-25

Wyświetleń: 1277

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Niezbędne akcesoria biegacza

Są dwa typy biegaczy. Pierwsza grupa to ludzie, którzy wskakują w stary dres i po prostu idą pobiegać po okolicy. Zazwyczaj jest to umotywowane chęcią zrzucenia kilku nadbagażowych kilogramów. Takie postanowienia, a w związku z tym regularne bieganie, bardzo szybko osiągają swój kres.

Druga grupa biegaczy to osoby, dla których aktywność fizyczna to bardzo istotna część życia. Poranne lub wieczorne bieganie pozwala się na chwilę wyłączyć, oczyścić myśli, odciąć się od otaczającego świata. Bieganie może być też sposobem na dzielenie się pasją z innymi ludźmi, poprzez udział w różnego rodzaju maratonach, które aktualnie organizowane są chyba w każdym mieście. Kiedy bieganie staje się elementem naszego życia, chcemy być w tym profesjonalni. Niezbędne są więc akcesoria dla biegacza.

Najważniejszym elementem ubioru dla biegacza są buty. Jeśli nie wiemy jaki model jest dla nas odpowiedni warto udać się do sklepu sportowego, a tam pracownik dobierze buty przede wszystkim do naszej wagi. Zasada jest bowiem taka, że im cięższa jest osoba, tym większą amortyzację powinien mieć but. Jeśli amortyzacja będzie zbyt mała, możemy się nabawić poważnych kontuzji stawów. Jeśli mówimy o butach to warto wspomnieć też o skarpetkach. Nie trzeba od razu kupować skarpetek stricte dla biegaczy - wystarczą skarpetki typu sport, które dobrze pochłaniają pot. Podczas chłodniejszych dni należy zakładać skarpetki za kostkę, które chronią ścięgno Achillesa, natomiast w dni cieplejsze wystarczą stopki.

Jeśli biegamy już od jakiegoś czasu to warto zainwestować w odpowiedni strój. Najlepszym wyborem jest odzież termiczna. Warto mieć zestaw na zimę i lato, ponieważ zależnie od temperatury, taka odzież musi spełniać różne funkcje. Zmieniając zwykły dres na profesjonalną odzież, na pewno poczujemy różnicę i zauważymy większy komfort podczas biegania.

Każdy biegacz może się też zaopatrzyć w przydatne gadżety do biegania. Może to być licznik kroków, który może się okazać przydatny także poza treningiem, jeśli chcielibyśmy sprawdzić ile pokonujemy kroków każdego dnia. Biegacze często korzystają też z pulsometru, który jest zakładany na rękę. Pulsometr jest przydatny przede wszystkim dla osób, które wybierają trening interwałowy, w których tętno odgrywa kluczową rolę. Ostatnim gadżetem, który można polecić biegaczowi to stoper. To urządzenie jest znane każdemu z nas, więc nie trzeba wyjaśniać jak może się sprawdzić podczas joggingu.

Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z bieganiem, na początku na pewno wystarczy nam zwykły dres do biegania. Jednak z czasem, gdy bieganie wejdzie nam w krew, będziemy mieć potrzebę zakupu profesjonalnego ubioru i gadżetów. I bardzo dobrze - bieganie przede wszystkim ma sprawiać przyjemność, więc bardzo ważne jest, byśmy czuli się dobrze podczas treningu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena