Zapewne nie raz słyszeliście wyrażenie IMAX. Kojarzy nam się z kinem, to fakt. Ale czy zastanawialiście się może kiedyś, co tak naprawdę oznacza? Jak to możliwe, że możemy oglądać filmy na dużym ekranie w tak dobrej rozdzielczości albo jeszcze lepiej, w 3D?

Data dodania: 2012-09-26

Wyświetleń: 1446

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

IMAX to skrót od angielskich słów Image Maximum. Jest to jeden z najdoskonalszych systemów kinowych na świecie. Związane jest to między innymi z tym, że jego taśma filmowa ma dużo większą rozdzielczość niż taśma tradycyjna. Jej kadr jest także inaczej ustawiony niż w przeciętnej taśmie. Ułożony jest bowiem poziomo. Dodatkowo, aby w największym stopniu upodobnić obraz filmowy do otaczającej nas rzeczywistości, przy budowie projektora IMAX wykorzystano najbardziej zaawansowaną technologię. Wysoka jakość, a także wiarygodność obrazu z projektora zapewnia unikatowa technologia przesuwania taśmy filmowej nazywana Rolling Loop.

Powyższe, specjalistyczne parametry pozwalają na wyświetlenie filmu na ogromnym ekranie o wymiarach 24m x 18m. Stanowi to naprawdę bardzo dobre podstawy do wywołania ogromnych emocji u odbiorcy, który często ma wrażenie, że jest częścią danej produkcji.

IMAX stosowany jest w wielu kinach na całym świecie. Wykorzystywany jest w technologii 3D. Ma to miejsce między innymi w ostanio bardzo popularnych kinach cyfrowych 3D. Efekt 3D osiągany jest za pomocą widzenia poprzez specjalne okulary, które należy nosić przez cały czas trwania filmów. Co ciekawe, technologia 3D coraz częściej wykorzystywana jest również w innych miejscach. Jednym z nich są nowoczesne kamery internetowe, w których obrazie również możemy doświadczyć tego wspaniałego efektu.

Wracając do IMAXU, interesujące jest to, że dopiero po sukcesie światowej sławy filmu „Avatar” zaczęto akceptować IMAX jako standard i wykorzystywać jego technikę coraz częściej.

Jeśli chcesz zatem doświadczyć wysokiej klasy i jakości filmów, niezapomnianych wrażeń oraz wielkich emocji, powinieneś udać się do jednego z kin IMAX. IMAX zapewni Ci to, czego inne miejsca zapewnić nie umieją.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena