W USA coraz więcej czytelników prasy sięga za swoje ulubione czasopisma w formie elektronicznej. Są one przeważnie publikowane w formacie zinio, do których czytania niezbędna jest przeglądarka Zinio Reader opracowana przez firmę Zinio Systems. Obecnie na świecie jest już prawie 2 miliony czyt...

Data dodania: 2008-01-23

Wyświetleń: 3706

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W USA coraz więcej czytelników prasy sięga za swoje ulubione czasopisma w formie elektronicznej. Są one przeważnie publikowane w formacie zinio, do których czytania niezbędna jest przeglądarka Zinio Reader opracowana przez firmę Zinio Systems. Obecnie na świecie jest już prawie 2 miliony czytelników z 232 krajów, którzy zakupili ponad 32 mln egzemplarzy e-czasopism.

W Polsce publikację w tym formacie stosuje firma NetPress, polski kiosk internetowy. Firma ta udostępnia przeglądarkę Zinio dla systemów Windows po polsku i Mac
OS po angielsku
. Wystartowała platforma neXto.pl (artykuł Nadchodzi nowa era zarabiania) oferująca również publikacje w tym formacie.

Nexto.pl to platforma oferująca ponad 750 tytułów cyfrowych książek, czasopism i audiobooków. Nexto.pl to również rozbudowana sieć sprzedaży online, w której jest już ok. 6 tys. partnerów. Za projektem stoi firma Netpress Digital.

Nexto.pl powstaje od dwóch lat. Zdaniem twórców, jest to produkt przełomowy na polskim rynku. Po pierwsze dlatego, że ma do zaoferowania najbogatszą obecnie ofertę ebooków i e-czasopism. Po drugie, ponieważ charakteryzuje się nowatorskim modelem dystrybucji. Właściciwe każdy może założyć swój kiosk z e-książkami czy e-prasą.

Na starcie w Nexto.pl są dostępne książki m.in. takich wydawnictw jak W.A.B., Helion, LektorKlett, Wiedza i Praktyka. W ofercie znajdą się też tytuły wydawnictwa Złote Myśli, które połączyło się Netpress Digital. Wydawnictw byłoby więcej, ale część z nich dopiero teraz zorientowała się, że nie ma podpisanych umów z autorami na dystrybucję cyfrową. Docelowo Bartłomiej Roszkowski, prezes Netpress Digital, chce przekonać do sprzedaży swoich książek poprzez Nexto wszystkich wydawców.

Duże nadzieje Nexto wiąże ze sprzedażą książek do słuchania czyli audiobooków, w ich wypadku pobieranie z sieci może być znacznie wygodniejsze niż zakup płyty CD w sklepie.

Źródło - http://www.internetstandard.pl/

Czy to znaczy, że nadszedł kres publikacji drukowanej? Nie wiadomo. Najprawdopodobniej obie formy będą występowały obok siebie, przy czym papier wesprze e-papier w postaci cienkiego cyfrowego wyświetlacza grubości kartki papieru i tak samo giętkiego, na którym możemy wyświetlać dowolny tekst lub grafikę, nawet animacje lub filmy.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena