Jesień zbliża się wielkimi krokami. Niektórzy  z nas, już na samą myśl o tej porze roku czują się ospali i  zmęczeni. Nie musi tak być. Istnieje wiele możliwości, aby zmienić złe samopoczucie. Oto kilka z nich.

Data dodania: 2012-08-12

Wyświetleń: 1992

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 4

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

4 Ocena

Licencja: Creative Commons

Siedem sposobów na jesienną chandrę

Kto z nas nie zna uczucia zmęczenia, zniechęcenia zwanego potocznie chandrą? Szczególnie w te szare, jesienne dni jesteśmy na nią podatni. O ile potrafimy zadbać o nasze zdrowie (fizyczne), zażywając szereg tabletek, tudzież pijąc ciepłe, wzmacniające herbatki (napary), o tyle nie zawsze wiemy, jak zmienić złe samopoczucie.  Istnieją jednak sposoby, aby zminimalizować, a może nawet zapomnieć zupełnie o działaniu brzydkiej aury.

 Nigdy nie przestawaj się uśmiechać

To wbrew pozorom bardzo trudne zadanie. Kiedy pogoda nas nie rozpieszcza śmiejemy się znacznie mniej. Dzień staje się krótszy, brakuje nam słońca, a co za tym idzie hormonów odpowiedzialnych za dobre samopoczucie, czyli endorfin.

Można temu zapobiec, szukając  zabawnych sytuacji. Być może przypadkiem usłyszysz coś zabawnego. A może na Twoich oczach rozegra się jakaś zabawna sytuacja. Porozmawiasz z kimś, kto Cię rozbawi. Miej oczy i uszy otwarte. Niemniej to Ty masz największy wpływ na to, co zdarzy się w Twoim życiu. Bierz sprawy w swoje ręce.

Uśmiechaj się do nieznajomych. Pamiętaj: „Nigdy nie przestawaj się uśmiechać, nawet jeśli jesteś smutny, ponieważ nigdy nie wiesz, kto może się zakochać w Twoim uśmiechu” G.G. Marquez. Jeśli już musisz relaksować się przed telewizorem oglądaj komedie. W ten sposób zapomnisz o problemach i spędzisz miło czas. Ponadto starannie wybieraj  znajomych. Zasługujesz na to, co najlepsze, szukaj więc optymistów, którzy pomogą Ci przetrwać te trudne chwile. Nie zapominaj też śmiać się z siebie. Aby zachować zdrowie psychiczne trzeba mieć dystans do własnej osoby.

 Nie stój z boku – działaj

Są rzeczy, na które nie mamy wpływu min. warunki atmosferyczne. Powinniśmy jednak być świadomi tego, że możemy im przeciwdziałać. Już samo zrobienie listy  rzeczy, które udało się w danym dniu zrobić wpływa na poprawę nastroju. Nie trzeba długo czekać na rezultaty. Bądź aktywny! Nie czekaj, aż ktoś zrobi coś za Ciebie. Staraj się być kreatywny i przedsiębiorczy. Ludzie, którzy mają dużo zajęć i realizują swoje pasje nie mają czasu na chandrę. Jeżeli podejmujesz się nowych wyzwań bądź konsekwentny. Jeśli uda Ci się zrealizować kolejny cel poczujesz dodatkową satysfakcję. Nic tak nie cieszy, jak doborze wykonana, rzetelna praca. Precz ze „słomianym zapałem”.

 Pielęgnuj przyjaźnie i miłość

Nie  jesteś sam. Jeśli jest Ci smutno na pewno jest ktoś, kto Cię pocieszy, wysłucha. Nic jednak nie dzieje się przypadkowo. O związki należy dbać. Traktuj je jak coś wyjątkowego, drogocennego. Nie zapominaj zadzwonić, napisać, odwiedzić. Pytaj o samopoczucie bliskiej osoby, spraw jej jakąś niespodziankę. Pamiętaj „To, co dajemy wraca do nas”. Jeden prawdziwy przyjaciel jest wart majątek. Inwestuj dobrze, a zostaniesz wynagrodzony.

Nie dopuść aby dusza, umysł i ciało zarosły w chwastach

Po pierwsze zrób listę rzeczy, które sprawią Ci przyjemność. Nie zważając na to, co dzieje się za oknem zacznij rozpieszczać  ciało i ducha. Dla jednych może to być ciepła, optymistyczna muzyka, dla innych dobry film, wyjście do teatru, a może po prostu na zakupy. Jeszcze inni wybiorą ciepłą kąpiel, wieczór z książką, smaczny, wykwintny obiad. Możliwości jest wiele. Poczuj, że żyjesz!

Oddychaj

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak ważny jest w życiu oddech. Zazwyczaj jest to tak naturalna czynność, że nie delektujemy się nią, jest samoistna. Warto jednak pamiętać, że oddech to symbol naszego istnienia. Doceńmy go. Zatrzymaj się i pomyśl o czymś przyjemnym. Oddychaj głęboko i świadomie, poczujesz się znacznie lepiej. Spróbuj się wyciszyć i cieszyć się chwilą obecną.

Zrób coś dobrego

Nic jednak bardziej nie cieszy niż dawanie. Kierując się powiedzeniem „radość dzielona podwójną radością” dodajmy do naszej listy to, co możemy zrobić dla innych.

I znów mamy do dyspozycji szeroki wachlarz możliwości. Możemy wysłać komuś wesołą, zabawną kartkę, bądź e-mail, przygotować romantyczną kolację, odwiedzić dawno nie widzianych przyjaciół, wybrać się ze znajomymi na dyskotekę. Warto też pomyśleć o zakupieniu nieoczekiwanego prezentu, szczególnie dla naszych maluchów. Nic bardziej nie poprawia humoru niż radość i uśmiech bliskiej osoby.

Nagradzaj siebie

Nagradzanie jest prostym sposobem na zapewnienie sobie pogody ducha. Już od dzieciństwa przyzwyczajamy się do motywacyjnej roli nagród. Mogą to być pochwały słowne, wsparcie finansowe, dyplomy za osiągnięcia.

Warto wspomnieć, że zawsze znajdzie się pretekst do nagrody, należy tylko zastanowić się, co sprawiłoby nam przyjemność. Pracowity tydzień możemy wynagrodzić sobie wyjazdem w góry. Osiągnięty cel – zakupieniem wymarzonej książki, nowej kreacji, wyjściem do kina, teatru. Szczególnie powinniśmy nagradzać się za sukcesy, nawet te najmniejsze. Co pewien czas spraw sobie drobny upominek, delektuj się radością bycia kimś wyjątkowym.

Źródło: Martin E. P. SeligmanOptymizmu można się nauczyć

Dominika Palka

Licencja: Creative Commons
4 Ocena