Sen jest ważnym elementem naszego życia. To dzięki niemu możemy się zrelaksować, odpocząć. Poprawia także stan intelektualny. Człowiek wypoczęty to człowiek zdrowy. A co jeśli nie potrafimy spać? Gdy czujemy się stale osłabieni? Oto kilka słów o zespole przewlekłego zmęczenia.

Data dodania: 2012-08-22

Wyświetleń: 2649

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zespół przewlekłego zmęczenia

            Podczas snu zostaje wyłączona zostaje świadomość, przestajemy myśleć o czynnikach zewnętrznych. Długość snu zależy od wieku. Małe dzieci potrzebują go więcej. Przyjmuje się, że dorosłemu człowiekowi, aby się zregenerować,  potrzebne jest 7-8 godzin drzemki. Co się jednak dzieje, kiedy jest go zbyt wiele? Gdy nieustannie chce nam się spać, a  w dodatku po przebudzeniu nie czujemy się wypoczęci. Każde zaburzenie w tej sferze należy przeanalizować i poszukać ewentualnych powodów. Zazwyczaj nadmiernemu zmęczeniu towarzyszy ogólne osłabienie organizmu, bóle głowy, pleców, słaba koncentracja, ogólnie rzecz ujmując brak energii i apatia. Takich objawów nie należy bagatelizować. Mogą mieć one różne podłoże: fizyczne, emocjonalne czy psychiczne. I tak przyczyny ospałości mogą być związane z trybem życia. Wywołują je długotrwały stres, zaburzenia snu, zły sposób odżywiania, brak ćwiczeń fizycznych. Innym powodem przewlekłego zmęczenia mogą być różnego typu problemy zdrowotne, jak: anemia, choroby tarczycy, infekcje wirusowe, zaburzenia odpornościowe, zaburzenia metaboliczne. W dzisiejszych czasach szczególnie często mamy do czynienia z problemami natury psychicznej, jak: depresja, problemy w związkach, zburzenia emocjonalne. Okazuje się, że jeżeli wyeliminowaliśmy powyższe czynniki, lecz nadal  odczuwamy brak energii, może to być pewien zespół dolegliwości, który leczony dopiero całościowo przynosi poprawę. Dwie lekarki: Ginni Manserberg oraz Anne Thomson przebadały znaczną liczbę osób o powyższych objawach. Nazwały tę przypadłość: zespołem przewlekłego zmęczenia. Radzą też, co zrobić, aby odzyskać radość życia i energię.

W myśl zasady: „Zmęczony organizm jest jak pojazd bez paliwa” należy dbać o to, aby dostarczać organizmowi odpowiednich bodźców i nieustannie stymulować go do działania.

Podajemy kilka sposobów.

Depresja

 Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że to, co wydaje się być złym nastrojem i osłabieniem, być może jest już depresją. Staramy się nie narzekać, utrzymywać na odpowiednim poziomie intelektualnym, ale zawsze coś nie tak. Nie odczuwamy satysfakcji z tego, co mamy, co udało nam się dokonać. W przypadku łagodnej depresji odczuwa się zmęczenie, przygnębienie i wyczerpanie. Mamy wrażenie, że w życiu nic się nie dzieje. Ta choroba może być jedną z przyczyn chronicznego zmęczenia. Warto się nad tym zastanowić i pójść do lekarza. Psycholodzy podkreślają, że pewne cechy osobowości sprzyjają depresji. Są to: perfekcjonizm, skłonność do martwienia się, nieśmiałość, niskie poczucie własnej wartości, wrażliwość na krytykę, pesymizm. Jeśli, któraś z tych cech dominuje u nas, być może czas, aby nad nią popracować. Niestety, nie udało się znaleźć najskuteczniejszego sposobu leczenia tej choroby. Zazwyczaj podaje się środki farmakologiczne. Pamiętać jednak należy, że mogą one uzależniać. Ponadto mają długi cykl działania. Pierwsze objawy poprawy możemy zaobserwować dopiero po 2-3 tygodniach. Zażywanie leków ma również wiele środków ubocznych, wymaga wytrwałości i cierpliwości. Kolejnym sposobem radzenia sobie z depresją jest psychoterapia. Rozmowy na temat problemów, objawów, naszego stanu psychiki, potrafią zdziałać cuda. Ciekawą formą stosowana w leczeniu zaburzeń nastroju są też terapie komplementarne. Mogą to być: akupunktura, leczenie światłem, aromaterapia, chromoterapia, masaże. Zasady są proste: nie wolno lekceważyć żadnych objawów. Każda aktywność w kierunku poprawy naszego stanu zdrowia jest dobra.

Niedobory żelaza

            Żyjemy szybko i niedbale. Nie mamy czasu dobrze zjeść, zrelaksować się. Nie zastanawiamy się, jakich elementów nam brakuje. Okazuje się, że coraz większa grupa kobiet cierpi na niedobór żelaza. To główny powód przewlekłego zmęczenia. Uważa się, iż 10-20% kobiet  w dzisiejszych czasach ma anemię. Ludzie z niedoborem żelaza są bladzi, mają problemy z koncentracją, bywają ospali. Tym objawom towarzyszą również bóle głowy, krótki oddech. Przyczynami tego zjawiska może być zły sposób odżywania, ubogi w żelazo, albo obfite krwawienia w czasie menstruacji. Najlepszym źródłem tego składnika mineralnego jest czerwone mięso, wątróbka, jaja, tłuste ryby, brokuły czy szpinak, sezam. Można też poprawić wchłanianie żelaza poprzez spożywanie witaminy C. Warto poprawić tę sferę życia, aby zapomnieć o długim zmęczeniu i poczuć prawdziwą energię.

Zaburzenia funkcji tarczycy

            Kolejnym ważnym powodem przewlekłego zmęczenia są problemy z tarczycą. Jest to niewielki gruczoł usytuowany w obrębie szyi. To ona jest odpowiedzialna za wahania poziomów energii. Jeśli czujemy się ospali, apatyczni, warto udać się do lekarza w celu zbadania prawidłowego działania tarczycy. Najnowsze badania wskazują, że najczęstszą przyczyną złego funkcjonowania tego gruczołu jest niedobór jodu w organizmie. Czasem zaburzenie to może mieć podłoże genetyczne. Zbyt niski poziom tarczycy leczy się poprzez jego uzupełnianie. Warto też odwiedzać miejsca bogate w jod czy stosować odpowiednią dietę. Witamina A ma wpływ na zmniejszenie nadczynności tarczycy, możemy ją znaleźć w marchwi, papryce, pomidorach, brokułach, morelach i brzoskwiniach. Nic jednak nie zastąpi wizyty u lekarza i wykonania odpowiednich badań krwi. Nie można bagatelizować żadnych objawów.

Sztuka opanowania stresu

            W dzisiejszych czasach niemal wszyscy są zestresowani. Wahania nastroju, objadanie się albo brak apetytu, drażliwość, zapominanie, zaburzenia snu, skłonność do irytacji - to tylko niektóre objawy stresu. Ich długotrwałe utrzymywanie się może prowadzić do poważnych chorób. Różnego typu poradniki prześcigają się w  podawaniu cudownych recept. Warto jednak się z nimi zapoznać i niwelować dręczące uczucia. Oto kilka z nich: myślenie pozytywne, ciepła rozmowa z kimś bliskim, ćwiczenia fizyczne, rozsądne planowanie czy zwalczanie perfekcjonizmu. Warto też wspierać się delikatnym działaniem ziół o charakterze antydepresyjnym, jak: żeń-śzeń, miłorząb, melisa, rumianek. Niezastąpione są także ćwiczenia relaksujące. Być może gdy wygospodarujemy chwilę na spokojny, miarowy oddech i zaczerpniemy świeżego powietrza, nasze problemy ze snem i chronicznym zmęczeniem odejdą w niepamięć.

Bliskość w związku

            Okazuje się, że uczucie zmęczenia ma również związek z naszym libido. Oziębłość płciowa może wywołać spadek energii i chęci do życia. Ma ona wiele przyczyn psychicznych. Najczęściej są to nieporozumienia pomiędzy partnerami, brak rozmów, częste konflikty, stres czy inne czynniki zewnętrzne. Czasem wystarczy wysłuchać bliską osobę, otworzyć się na zmiany. Wiele ludzi zapomina, że dobry związek jest efektem prawdziwej, cieżkiej pracy. Nie wolno bagatelizować problemów. Być może okoliczności sprawiły, że zamknęliśmy się na drugiego człowieka. Trzeba go znów odszukać, zaprzyjaźnić się z nim, odkryć go. Zróbmy coś razem, poczujmy więź, a odzyskamy dobry humor i zwalczymy zmęczenie i ospałość. Radość bycia blisko może okazać się skuteczną terapią na wszelkie smutki. 

 „Uzupełnianie paliwa” własnym sposobem

To tylko niektóre przyczyny przewlekłego zmęczenia i sposobów radzenia sobie z nimi. W myśl zasady „W zdrowym ciele zdrowy duch”, powinniśmy szukać różnych recept na poprawienie nastoju. Zdrowy człowiek jest w stanie znieść wiele przeciwności losu, nie tracąc tym samym dużej dawki energii. Pamiętajmy więc, że pokarm, który spożywamy, nie spełnia tylko kulinarnych zachcianek. To przede wszystkim „paliwo” niezbędne do prawidłowego organizmu. Lekarze proponują również wszelkiego typu ćwiczenia fizyczne. Ruch jest w stanie zdziałać cuda. Czasem, kiedy chce nam się spać i nie mamy na nic ochoty, warto spróbować przewalczyć ten stan i udać się na  krótki spacer. Sen po takiej dawce dotlenienia będzie już zacznie głębszy i regenerujący. Przyczyną zmęczenia może być także zbyt częste stosowanie środków pobudzających. Koniec z alkoholem, papierosami, kawą, coca-colą czy innymi używkami. Dają one chwilowe złudzenie przypływu energii. Niestety, równie szybko powodują uczucie wyczerpania, wywołują też wyrzuty sumienia. Organizm stymulowany przez środki zastępcze nie potrafi sam wykrzesać energii, a tym samym wciąż czujemy jej niedobór.

Dominika Palka

Źródło; Ginni Mansberg, Anne Thomson „Zespół przewlekłego zmęczenia”

 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena