Jak sprawić, aby energia wewnętrzna była cały czas na tym samym poziomie? Jak nauczyć się sztuki  motywacji? To pytania, które zadaje sobie każdy z nas. Warto przeczytać ten artykuł, aby poznać odpowiedzi i wprowadzić je w życie. Zmiany zacznij już dziś!

Data dodania: 2012-08-06

Wyświetleń: 2843

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nowy Rok to dobry moment, aby wyznaczyć sobie ciekawe postanowienia. Kiedy określimy konkretne cele, czas przejść do działania. Zazwyczaj jest tak, że na początku nie brak motywacji, z czasem jednak jej poziom gwałtownie maleje. Co zrobić, aby wytrwać w realizacji naszych postanowień? Okazuje się, że musimy dbać o ten sam, wysoki poziom energii. Istnieje wiele czynników zewnętrznych, dzięki którym możemy ją zwiększyć. Czasem wystarczy zjeść dobry wysokoenergetyczny posiłek, posłuchać dobrej muzyki, czy wykonać serię ćwiczeń. Warto jednak zadbać o tzw. energię wewnętrzną, dzięki której uzyskamy trwałą motywację. Oto kilka sposobów na to, aby zawsze się „chciało chcieć”.

 Ćwiczenia fizyczne

Zaczynaj każdy poranek od zdrowej dawki ruchu. Mogą to być skłony, tzw. brzuszki, czy energiczny spacer do pracy. Przeznacz na ten rytuał 15 minut a skutki zobaczysz już po kilku dniach. Ćwiczenia fizyczne pomagają dotlenić organizm i poprawiają krążenie. W ten sposób zaczynasz dzień od dawki pozytywnej energii. Kolejnym momentem, gdy należy się nieco poruszać, jest południe. Gdy w połowie dnia wykorzystałaś już spory zasób sił, należy je zregenerować aby wrócić do formy. Obserwuj siebie, poznaj swój rytm. Pamiętaj zamiast kolejnej kawy, która działa krótkoterminowo lepiej otworzyć okno i wykonać kilka prostych ćwiczeń.

 Toksyczne słowa.

Ile razy w ciągu dnia powtarzamy sobie; „Nie mam siły, nie chce mi się, brak mi energii. zrobię to jutro” Są to słowa toksyczne, należy ich unikać. Zamiast tego użyj słów; „Mogę wiele, wszystko, chcę, udało mi się, zrobię to dzisiaj” Tak naprawdę to, co mówimy ma moc sprawczą. Jeśli nastawiamy się na „nie” tak też będziemy funkcjonować. Podobnie rzecz ma się z afirmacjami. Stale powtarzaj co chcesz osiągnąć, jakie są twoje marzenia. Takie głośne werbalizowanie myśli dodaje energii, zwiększa poziom motywacji, a tym samym przybliża nas do upragnionego celu. Nie odkładaj spraw na jutro. W ten sposób tracisz cenną energię, ponadto zyskujesz wyrzuty sumienia. Człowiek zniechęcony, zdenerwowany nie ma sił do działania. Zamiast zrobić coś konkretnego traci czas na myślenie o tym, czego nie zrobił.

 Energetyczne posiłki

Zaplanuj posiłki. Ciesz się nimi. Niech to będzie prawdziwa uczta dla ducha i ciała. Jedz wolno i niewiele. W ten sposób poziom energii będzie utrzymywał się dłużej. Przejadanie się jest nie tylko niezdrowe, powoduje też spadek sił witalnych. Po obfitym posiłku stajemy się senni i zmęczeni. Aby uzyskać stały poziom wewnętrznej energii sięgaj po cenne zielone warzywa; brokuły, szpinak, sałatę. Ogranicz spożycie mięsa, szczególnie tłustego. Zalega długo w żołądku i sprawia, że stajemy się ociężali. Pij dużo wody, oczyszcza organizm, poprawia nastrój. Zamiast kawy napij się zielonej herbaty. Zawsze reguluj poziom cukru. Batonik, czekolada, czy coca cola są smaczne, ale działają tylko na chwilę. Pełnoziarniste pokarmy powodują powolne uwalnianie cukru i jednolity poziom energii. Nie zapominaj o solidnym śniadaniu. Lepiej nie zjeść kolacji, niż pominąć pierwszy posiłek. Dzięki niemu mamy więcej energii przez cały dzień.  Włącz do jadłospisu nasiona (słonecznik, pestki dyni, sezam) Mogą poprawić smak potraw lub stanowić doskonałą przekąskę między posiłkami.

 Doładuj konto

Czasem po prostu nasza energia spada bez przyczyny. Istnieją jednak rzeczy, które mogą nam o niej przypomnieć. Mogą to być perfumy o świeżej nucie, np. zielonej herbaty. Znajdź swój zapach, którym otulisz się, gdy tylko poczujesz, że sił ci brak. Kolejnym sposobem jest otaczanie się energetyzującym kolorem. Czerwony, pomarańczowy, czy żółty dodaje energii. Wykorzystuj te barwy w sowim otoczeniu. Mogą stać się elementami ubioru, bądź wystroju. Poszukaj swojej piosenki. Skoczna, żywiołowa muzyka potrafi wiele zdziałać. Stwórz swój zestaw wesołych melodii, które będziesz mogła puszczać, gdy poczujesz się zmęczona. Dzięki książkom, czy wybranym cytatom również możesz odzyskać siły witalne. Połóż je gdzieś w zasięgu wzroku, żeby przypominały ci o twoich celach, planach i marzeniach.

 Bierz przykład z dzieci

Dlaczego nasze maluchy nigdy nie mają dość energii do zabawy? Być może dlatego, że traktują świat w sposób twórczy. Ciekawość i odkrywanie rzeczy od nowa jest dobrym sposobem, aby utrzymać wewnętrzny witalizm. Obserwuj dzieci, one nie tylko się bawią ale również uczą się, szukają, a przede wszystkim cieszą się ze swoich odkryć. Ty również uczyń te czynności najważniejszymi w życiu. Poszukuj nowych znajomości, rozwijaj zainteresowania, odkrywaj nowe pasje. Osoba, która ma w sobie taką dziecięcą ciekawość i radość ma również spory zapas zapału. Jego motywacja do działania jest szczera i długoterminowa.

 Cały czas działaj

Ludzie sukcesu to ci, którzy nie boją się bycia aktywnym. Okazuje się, że im więcej podejmujesz działań tym lepiej jesteś zorganizowana. Ponadto samo zadowolenie z dobrze wykonanego zadania dodaje energii. Codziennie stwórz sobie listę rzeczy, które udało ci się wykonać. Nie zawsze muszą to być spektakularne czyny, zrobienie obiadu, wykonanie jakiegoś projektu, czy zabawa z dzieckiem również mogą przynieść satysfakcję. Oczywiście nie jesteśmy robotami. Czasami zdarzy się po prostu gorszy dzień. Bądźmy dla siebie łagodne. Dbajmy o równowagę ducha i ciała. Jeśli miałaś pracowity dzień, zadbaj o spokojny wieczór. Warto dobrze zarządzać czasem i energią bo dzięki temu jesteśmy szczęśliwymi, spełnionymi ludźmi.

 Źródło; Zbigniew Ryżak„Energia wewnętrzna”;Bożena Żak-Cyran "Energia życia, energia pożywienia"

Dominika Palka

Licencja: Creative Commons
2 Ocena