Powszechny wiek emerytalny ma być podniesiony, zrównany i stopniowo wydłużany do 67. roku życia. Alternatywą dla osób, które nie będą mogły dłużej pracować będzie możliwość przejścia na emeryturę wcześniej. Kobiety będą mogły starać się o świadczenie emerytalne w wieku 62 lat, natomiast mężczyźni w wieku 65 lat. Konieczne jest jednak udokumentowanie odpowiedniego stażu pracy, który wynosi odpowiednio dla kobiet 35 lat, dla mężczyzn – 40 lat.
Emerytura częściowa, jak już sama nazwa pokazuje będzie mniejsza od właściwego świadczenia, może wynieść zaledwie 50% uposażenia. Będzie można łączyć ją z pracą, jednak pobieranie tego świadczenia spowoduje zmniejszenie się kapitału właściwej emerytury, a co za tym idzie, otrzymamy niższe emerytury.
Wcześniejsza emerytura przyznawana obecnie będzie również funkcjonować po wydłużeniu wieku emerytalnego. Bez zmian miałby pozostać wiek, jaki uprawnia do świadczeń o charakterze wygasającym, czyli emerytur pomostowych czy świadczeń kompensacyjnych nauczycieli. Prawa do świadczeń przedemerytalnych również mają być niezmienione. W związku z tym, pobieranie takich świadczeń zostałoby wydłużone, aż do osiągnięcia wieku emerytalnego.
Możliwość wcześniejszego przechodzenia na emeryturę jest konieczne, jeśli wiek emerytalny ma wynieść 67 lat. Państwo powinno się również zatroszczyć o bezpieczeństwo i dostosowanie warunków pracy do osób starszych. Ponadto należy poprawić politykę zdrowotną emerytowanych pracowników, a przede wszystkim zagwarantować im pracę w takim wieku. Co z tego, że na emeryturę będzie można przejść w wieku 67 lat, jeśli pracodawcy nie będą chcieli zatrudniać starsze osoby.