Jeszcze w tym roku ma zakończyć się reforma dotycząca zrównania i wydłużania wieku emerytalnego do 67. roku życia dla obu płci. Rząd przygotował też projekt wcześniejszego przechodzenia na emeryturę.

Data dodania: 2012-05-16

Wyświetleń: 1635

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

W celu zachowania wysokości emerytury konieczne jest wydłużenie wieku emerytalnego. Polacy powinni nie tylko później pobierać świadczenie emerytalne, ale również skrócić czas jego pobierania.

Zmiany w systemie emerytalnym mają objąć kobiety urodzone w 1955 i później oraz mężczyzn urodzonych w 1960 roku i w latach późniejszych. Zgodnie z proponowanymi rozwiązaniami wiek emerytalny ma być podwyższany o 3 miesiące na rok. Mężczyźni osiągną wcześniej wiek emerytalny, proces ten ma się u nich zakończyć już w 2020 roku, natomiast w przypadku kobiet ma to potrwać do 2040 roku.

Powszechny wiek emerytalny to minimalny czas przechodzenia na emeryturę. Zgodnie z zapowiedziami, rząd przygotował projekt wcześniejszego przechodzenia na emerytury. Na emeryturę częściową, bo tak ma się nazywać, będą mogły przejść kobiety, które skończyły 62 lata i posiadają odpowiedni staż pracy oraz mężczyźni po skończeniu 65 lat i mający odpowiednio długie okresy składkowe. Jak sama nazwa wskazuje, emerytura częściowa będzie niższa niż zwykła emerytura, jej wysokość ma wynieść ok. 40 – 50% powszechnej emerytury.

Oszczędzanie na emeryturę w trzecim filarze

Wydłużenie wieku emerytalnego powinno zahamować zmniejszanie się wysokości naszego przyszłego świadczenia, co jednak zrobić, by zwiększyć naszą emeryturę?

Jak najwcześniej powinniśmy się zdecydować na samodzielne oszczędzanie. Polski system emerytalny składa się z trzech filarów, z których dwa pierwsze są obowiązkowe, III filar natomiast jest dobrowolny i daje możliwość oszczędzania na emeryturę zachęcając dodatkowo zwolnieniem z podatku od wzbogacenia, czyli tzw. podatku Belki.

Obecnie istnieją dwie możliwości odkładania pieniędzy na naszą przyszłość – IKE oraz IKZE. Oferują je m.in. banki, towarzystwa inwestycyjne, firmy ubezpieczeniowe, domy maklerskie czy w przypadku IKE, dodatkowo otwarte towarzystwa emerytalne.

Na oszczędzanie na emeryturę nigdy nie jest za późno, warto jednak zadbać o jej wysokość samodzielnie, zwłaszcza, że zgodnie z zapowiedziami może nam ona nie wystarczyć na godne życie.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena