Pierwszy z nich jest oczywisty i w pełni zrozumiały. Jest to rejestracja spółki z o.o. przez jeden podmiot. Drugi jest troszczkę bardziej skomplikowany, gdyż jego zasadą jest przepisanie udziałów wspólników konkretnej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na jednego wspólnika, który od tej chwili staje się jedynym właścicielem spółki.
Kiedy wiemy czym jest jednoosobowa firma, należy wiedzieć, co potrzebne jest, aby tego typu przedsiębiorstwo założyć.
Otóż umowa spółki z o.o. powinna być zawarta w formie aktu notarialnego poprzez rejestrację jej w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Firma otrzymuje osobowość prawną po zarejestrowaniu. Ważny jest także kapitał własny, który musi wynosić co najmniej 5 tys. złotych. Kapitał zakładowy spółki podzielony jest na udziały o różnej wartości.
Aktualne prawo zakłada, że wartość nominalna udziału takiej spółki nie może być niższa niż 5 tys. złotych. Ponadto udziały nie mogą być przejmowane poniżej ich wartości nominalnej. Jeżeli występuje taki przypadek, że udział jest przejmowany po cenie wyższej od wartości nominalnej, nadwyżka wpłacana jest do kapitału zapasowego. Każda firma powinna również założyć rachunek bankowy.
Zasady prowadzenia sp. z o.o. są jasno ustalone. Oczywiste jest, że przy jednoosobowym przedsiębiorstwie za niezrealizowane zobowiązania odpowiedzialaność ponosi właściciel, podobnie jest w przypadku firmy, która składa się z kilku osób, wspólnicy natomiast są nie ponoszą ryzyka.
W dobie cyfryzacji procesów prawnych i administracyjnych, rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.) stała się znacznie prostsza dzięki systemowi S24. System ten, zaimplementowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości w Polsce, umożliwia szybką i wygodną rejestrację spółek online. Niniejszy artykuł ma na celu przekazanie kompleksowych informacji na temat procesu rejestracji spółki z o.o. w systemie S24.