Aktualnie rząd pracuje nad reformą emerytalną. Zmianie ma ulec nie tylko wiek emerytalny przeciętnego Malinowskiego, ale także żołnierza. Zmiany  dotyczyć będą żołnierzy, którzy zostaną powołani do wojska po 31 grudnia 2012 roku.

Data dodania: 2012-05-17

Wyświetleń: 1542

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Emerytura wojskowa wezwanego do Wojska Polskiego w 2013 roku będzie przysługiwała na innych zasadach. Zmianie ulegnie system emerytalny żołnierzy zwłaszcza w 2 kwestiach. Po pierwsze wydłużony zostanie czas służby w wojsku o dziesięć lat. Nadto zostanie wprowadzony dodatkowy warunek do otrzymania zaopatrzenia emerytalnego, a mianowicie obowiązkowe będzie osiągnięcie ustalonego wieku emerytalnego. Po drugie wielkość emerytury wojskowej zostanie ustalona na innych warunkach.

emerytura wojskowaOdnosząc się do pierwszej kwestii, emerytury wojskowe przysługiwać będą żołnierzom, którzy skończą 55 lat i w swoich zasługach będą mieli co najmniej 25 letni staż w Wojsku Polskim. Biorąc pod uwagę drugą kwestię, emerytura dla żołnierza będzie wynosiła 60 procent podstawy jej wymiaru za 25 lat służby wojskowej i będzie wzrastać o 3 procent za każdy dalszy rok. Emerytura będzie podwyższana o pół procent podstawy jej wymiaru za każdy miesiąc walki na froncie w czasie wojny oraz w strefie działań wojennych. Jednakowoż emerytura, bez uwzględnienia zasiłków i świadczeń, nie będzie mogła wynosić więcej niż 75% podstawy jej wymiaru.

Związkowcy nie zgadzają się na takie rozwiązanie, dlatego prace nad zmianą ustawy trwają w dalszym ciągu, mimo, iż już przed wyborami parlamentarnymi miały dobiec końca. 

Jak widać, wiek emerytalny ma być zmieniony praktycznie każdemu obywatelowi Polski. Jednakże władze zapowiadają, że dłuższa służba naszemu państwu ma się przyczynić do wzrostu naszych emerytur. Oby dłuższa praca wiązała się z lepszą emeryturą i bardziej zadowalającą starością.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena