Coraz częściej dochodzi do wypadków w czasie pracy, bardzo często z winy nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas wykonywania naszych czynności zawodowych. Zdarza się, że wina leży po stronie pracodawcy, ale niejeden raz winny jest także pracownik.

Data dodania: 2012-07-04

Wyświetleń: 1319

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przecież nie wszyscy pracownicy słuchają poleceń przełożonych. Miejsc, gdzie dochodzi do takich sytuacji, można wskazać bardzo wiele, choćby niejeden plac budowy, gdzie niestety takie zachowanie jest na porządku dziennym.

Ludzie nie chcą zakładać kasku czy kamizelki, gdyż uważają to za zbędny gadżet, jednak po to są artykuły bhp, by je wykorzystywać, i to powinno być obowiązkiem.

Niestety, nie można również karać pracowników. Część pracodawców już ma problemy ze znalezieniem odpowiednich osób na wszystkie stanowiska, co zatem zrobić jak nie przymykać oko na niektóre wykroczenia, nie ma zbyt dużego wyboru.

Niestety, inspektorzy odpowiadający za bezpieczeństwo w danym miejscu, nie są już tak bardzo pobłażliwi. To dobrze, że są ludzie, którzy czuwają nad naszym zdrowiem oraz bezpieczeństwem. Musimy zdać sobie sprawę, że często nasze nieprzemyślane decyzję mogą kosztować nas znacznie więcej niż tylko utrata kilkuset złotych kary, jaką poniesiemy za łamanie regulaminu. Często możemy stracić zdrowie, a niekiedy zagrożone jest nawet nasze życie, zatem należy przede wszystkim uświadamiać ludzi, jak wielki błąd popełniają, i sami stwarzają zagrożenie swojego życia.

Pracodawcy natomiast powinni zapewnić i zagwarantować odpowiednie przeszkolenie oraz ubranie robocze, nie powinien pracownik kupować takich rzeczy czy kompletować na własną rękę. Oczywiście jest to schemat prawidłowego funkcjonowania, czyli tego jak powinno to wyglądać, niestety, do realizacji czegoś takiego bardzo daleka droga. Powinniśmy się pocieszyć, bo wcale sytuacja nie wygląda lepiej u naszych zachodnich sąsiadów, choć znajdą się tacy, którzy z powodu zarobków, stwierdzą zupełnie co innego.

Na naszym rynku lokalnym jest kilka firm, które bardzo drastycznie przestrzegają wszelkich wewnątrz zakładowych zasad bezpieczeństwa, i tym należy złożyć pokłon - pracownik oraz jego bezpieczeństwo jest dla nich najważniejszy. 

Licencja: Creative Commons