Nieznajomość prawa szkodzi. To powszechnie znane stwierdzenie tylko pozornie wydaje się trywialne, w rzeczywistości zawiera w sobie wiele prawdy. Prawo, niesłusznie, uznawane jest za dość trudną do zgłębienia dziedzinę wiedzy, którą pozostawić należy wyłącznie prawnikom.

Data dodania: 2012-01-13

Wyświetleń: 2996

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Język ustaw jest na tyle specyficzny, iż w przypadku pojawienia się problemów prawnych, nawet nie chcemy zadać sobie trochę trudu, by przeczytać dotyczące nas fragmenty kodeksów. Na szczęście - już nie musimy. Być może dawniej tak było, iż jedynym źródłem wiedzy prawniczej były grube teksty ustaw, ale teraz z pomocą przychodzi nam internet. 

W sieci od kilku już lat istnieją ciągle rozrastające się, profesjonalne portale prawne. Co na nich znajdziemy? Owszem, są tam teksty ustaw, kodeksy dostępne online, ale to już dla osób bardziej prawem zainteresowanych. Dla zwykłych śmiertelników, którzy potrzebuja szybko wyszukać nurtujące ich tematy, dostępne są przepisy napisane przystępnym językiem. Dzięki temu zamiast przedzierać się przez gąszcz dziwnych sformułowań i nadmiernie rozbudowanych zdań, otrzymujemy prostą informację - co na dany temat mówi prawo i co z tego wynika dla nas. 

Ponadto serwisy prawne udostępniają za darmo lub za niewielką opłatą dokumenty prawne - ich wzory oraz przykładowe pisma do pobrania. Sieć jest obecnie pełna podobnych szablonów, jednak w przypadku ważnych dokumentów lepiej jest wykorzystać wzór umowy dostarczony przez profesjonalny portal - mamy wówczas pewność, że treść pisma jest zgodna z aktualnymi przepisami prawa.

Łatwy, szybki i darmowy dostęp do takich materiałów prawnych powinien wręcz wymusząć na obywatelach zapoznanie się z nimi. Ciągle pokutujące w naszym społeczeństwie przekonanie, że prawo jest tylko wymysłem polityków i nie dotyczy zwykłych ludzi, jest absolutnie karygodne. Nie wyobrażam sobie kierowcy czy rowerzysty, który nie byłby na bieżąco ze zmianami kodeksu drogowego, a jednak przypadki takie się zdarzają. Jest to skrajny brak odpowiedzialności, który prowadzi do zmniejszenia bezpieczeństwa na drogach, zagrożenia życia własnego i innych.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena