Premier Donald Tusk zapowiedział już w swoim expose w roku 2011 chęć wprowadzenia zmian w obiegu dokumentów między sądami powszechnymi, Krajowym Rejestrem Karnym i Krajowym Rejestrem Sądowym. Zapowiadane zmiany przestały być jedynie projektem.

Data dodania: 2012-12-10

Wyświetleń: 1324

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W dniu 20 listopada 2012 roku rząd ostatecznie przyjął odpowiednie nowelizacje ustaw o Krajowym Rejestrze Karnym (KRK) oraz ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Wprowadzone zmiany mają usprawnić przesyłanie dokumentów - ma ono stać się szybsze i prostsze. 

W dokumencie CIR możemy przeczytać, że stosowaną obecnie wymianę dokumentów papierowych dokonywaną za pośrednictwem poczty zastąpi już niedługo wymiana poprzez system teleinformatyczny. Przy użyciu tego systemu będą przesyłane karty rejestracyjne karne, zawiadomienia, informacje o ponownym skazaniu, zawiadomienia o udzieleniu skazanemu zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym (system dozoru elektronicznego).

W zależności od stanu techniczno-organizacyjnego w początkowym okresie wprowadzania zmian będą współistnieć ze sobą dwa tryby wymiany informacji - obieg dokumentów papierowych przesyłanych tradycyjną pocztą i obieg teleinformatyczny. Karty rejestracyjne karne i zawiadomienia będą przekazywane przez system teleinformatyczny i zostaną uwierzytelnione sądowym podpisem elektronicznym.

Co więcej, nowe regulacje zapewniają także możliwość komunikowania się systemów teleinformatycznych Krajowego Rejestru Sądowego i Krajowego Rejestru Karnego. Od tej pory wprowadzając do KRS nową spółkę i członków jej organów lub dokonując zmian w jej składzie, sąd rejestrowy będzie mógł otrzymać drogą elektroniczną informacje z KRK o skazaniach osób kandydujących do władz spółki.

W wyniku zmian zostaną również uregulowane kwestie wymiany danych wewnątrz Rejestru Sądowego - z jednej strony między rejestrem przedsiębiorców i rejestrem stowarzyszeń oraz rejestrem dłużników niewypłacalnych z drugiej.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena