Sąd w Lublinie w 2011r. za zgon osoby bliźniej zasądził odszkodowanie, zadośćuczynienie oraz rentę razem z odsetkami na rzecz członków rodziny zmarłego. W kwocie miliona złotych.
Powyższa liczba ulega stałemu podwyższeniu o ok. 8 000,00zł. co miesiąc. Dlatego że tyle jest naliczanych odsetek aż do chwili, w której zostanie wypłacone odszkodowanie, zadośćuczynienie i renta. Wszyscy upoważnieni członkowie familii za śmierć osoby krewnej mają zasądzone zadośćuczynienie po 100 tysięcy złotych i odszkodowanie po ok. 90 tysięcy złotych.odszkodowanie, zadośćuczynienie powinno być zapłacone po wezwaniu do opłaty zobowiązanego potencjalnie zgłoszeniu krzywd. W stosunku z opóźnieniem w zapłacie ściśle z rozstrzygnięciem Sądu odsetki wynoszą ponad 220 tysięcy i wciąż rosną.
W 2008 r. ojciec i współmałżonek poszkodowanych motocyklista poruszając się poprawnie po drodze publicznej motocyklem uległ wypadkowi drogowemu, na skutek umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym przez sprawcę wypadku, kierującego samochodem , który nie zachował należytej rozwagi i nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu jadącemu z naprzeciwka motocykliście, poprzez co doprowadził do zderzenia pojazdów, w rezultacie, którego motocyklista doznał ciężkich obrażeń ciała skutkujących jego zgonem. Obciążenia za sprawcę karambolu ponosi ubezpieczający w którym pojazd, sprawcy był zabezpieczony.
W związku z powyższym nie ma ryzyka braku szans wyegzekwowania zasądzonego zadośćuczynienia i odszkodowania. Sam ubezpieczyciel co prawda wypłacił po kilkanaście tysięcy złotych za Zgon osoby bliskiej na rzecz poszkodowanych, jednak z pewnością nie są to kwoty właściwe do zaznanej krzywdy i szkody. W stosunku z powyższym należałoby zwrócić się do doświadczonego reprezentanta o pomoc prawną by dochodzić zaległych kwot na drodze postępowania sądowego. Firmy odszkodowawcze nieraz zawierają ugody, nawet bez informacji poszkodowanych, uniemożliwiające żądanie wyrównania krzywd w postępowaniu sądowym. Dodatkowo częstokroć nie reprezentują poszkodowanych w postępowaniu karnym prowadzonym poprzez Prokuraturę i przed Sądami Karnymi, w których oczywiście jest ustalenie kto jest sprawcą wypadku, kto ponosi winę za wydarzenie i w konsekwencji czy od zakładu ubezpieczeń będzie należne odszkodowanie, zadośćuczynienie. Uznanie winy sprawcy oddziałuje także na przyspieszenie późniejszej sprawy cywilnej w jakiej dochodzone jest wysokie odszkodowanie i zadośćuczynienie albowiem Sąd Cywilny jest związany wyrokiem Sądu Karnego w aspekcie winy sprawcy.
Nieszczęśliwy wypadek może przydarzyć się każdemu – nawet najbardziej ostrożnym osobom. Niekiedy ma miejsce w trakcie pracy, a innym razem na drodze – zarówno w Polsce, jak i za granicą każdego dnia notuje się tysiące kolizji i stłuczek. Jeżeli sytuacja taka dotyczy Cię osobiście, z pewnością zastanawiasz się, czy masz szansę na uzyskanie odszkodowania. Dowiedz się, kto może ubiegać się o takie świadczenie oraz czym różni się odszkodowanie od zadośćuczynienia.