W niektórych momentach pracy na tym stanowisku istnieje możliwość wypalenia zawodowego, dlatego też powinno się być jak najbardziej odpornym na (czasami niewygodne) warunki pracy. Aby utrzymać motywację handlowca na jak najwyższym poziomie, każdy pracodawca powinien organizować co jakiś czas wyjazdy integracyjne, dzięki którym pracownicy odpoczną, rozerwą się, poznają się lepiej i zintegrują się z kadrą kierowniczą. Będą też w większym stopniu utożsamieni z firmą będą czujli się jej częścią. Jest to ważna kwestia, ponieważ dzięki takim wyjazdom pracownicy nie tylko lepiej poznają się między sobą, ale także łatwiej potrafią znaleźć większą motywację do dalszy działań.
Kolejną kwestią utrzymania motywacji handlowca są przede wszystkim godne warunki płacowe. Aby człowiek czuł się doceniony, musiałby zarabiać pieniądze, z których byłby w pełni zadowolony. W Polsce płace dla handlowca nie są jakieś bardzo wysokie w porównaniu do krajów Zachodu, gdzie niektórzy przedstawiciele handlowi mogą sobie kupić dom po kilku latach pracy (tylko w niektórych branżach oczywiście). Odpowiednie wynagrodzenie dla handlowca może bardzo silnie przełożyć się na zwiększenie sprzedaży danej firmy.
Dużą rolę odgrywa tu też prowizja - handlowcy pracujący dla prowizji mają większe ciśnienie by zamknąć każdą sprzedaż. Można więc powiedzieć, że są bardziej zmotywowani, ale to nie jest do końca prawda. Nie tylko na tym ma polegac motywacja. Każdy z nas potrzebuje pewnego poziomu stabilności i bezpieczeństwa - dlatego ważne jest również, by każdy handlowiec miał zapewnione wynagrodzenie podstawowe.
Zwiększenie zaangażowania sprzedawców w pracę przynosi najlepsze rezultaty dla kondycji całej firmy, dlatego też pracodawca powinien zrobić wszystko co możliwe, by je osiągnąć.