Większość z nas swoją wiedzę na temat wag ogranicza do tego, że służą one do ważenia przedmiotów. Niekiedy umiemy nawet wskazać podstawowe ich rodzaje: wagi sklepowe, wagi platformowe, wagi precyzyjne – te zwykle zna niemal każdy.

Data dodania: 2012-06-14

Wyświetleń: 1606

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ale gdybyśmy zapytali jakie są kategorie dokładności wag lub na przykład jakie wagi platformowe przydadzą się dla danej branży – wówczas możemy już najczęściej natrafić na milczenie naszego rozmówcy. Aby przybliżyć nieco wagi różnego rodzaju, poniżej znajdzie się kilka najważniejszych faktów, które mogą się przydać w najmniej spodziewanym momencie. Może weźmiesz udział w teleturnieju i pytanie o wagi hakowe da Ci upragniony milion?

Historię wag datuje się jeszcze na czasy starożytne (całkiem możliwe, że pojawiły się nawet jeszcze wcześniej). Jak pierwsze powstały wagi stosowane dla handlu, dziś powiedzielibyśmy o nich, że to pierwotna wersja urządzeń takich jak wagi sklepowe. Nieco później stosowano również wagi podwieszane – obecnie znamy je jako wagi hakowe. Musiało upłynąć wiele stuleci, aby człowiek wynalazł wagi platformowe, które udoskonaliły transport ogromnych ładunków oraz następnie wygodne dozowanie ich do opakowań.

W dniu dzisiejszym raczej nie planuje się powstania nowych typów wag. Twórcy sprzętu i projektanci nowych technologii skupili się przede wszystkim na udoskonalaniu tych urządzeń, które już istnieją. Tak właśnie potoczyły się losy maszyn znanym nam dziś jako elektroniczne wagi sklepowe. Pierwotnie waga sklepowa była niezwykle zawodna, głównie ze względu na to, iż ważenie odbywało się użyciu ciężarków na zasie przeciążenia jednej z szalek. Przez długie lata zastanawiano się, jak udoskonalić wagi sklepowe, a rozwiązanie przyniósł dopiero rozwój najnowszych technologii: tak oto udało się wzbogacić je w systemy elektroniczne, które zagwarantowały ważenie o wiele dokładniejsze niż dotychczas. Szalki wraz z odważnikami na zawsze odeszły do lamusa, wyparte poprzez naszpikowane ciekawymi rozwiązaniami technicznymi wagi platformowe, wagi sklepowe, a nawet wagi hakowe.

Wbrew pozorom nawet nieskomplikowany mechanizm, jaki stosuje się w przypadku wagi hakowej, wymaga nieco wsparcia ze strony elektroniki. Urządzenia tego typu zostały udoskonalone poprzez wprowadzenie wyświetlaczy, które wyparły stosowane dotąd podziałki ze wskazówkami. Tym sposobem, udało się sprawić, że nawet stosowane w domu wagi hakowe są niezwykle dokładne i idealnie wychwycą każde wahanie ciężaru.

Jednakże dopiero wagi laboratoryjne to technologiczny majstersztyk. Urządzenia te poradzą sobie nawet z obciążeniem rozmiarów szpilki, a nawet ludzkiego włosa. Wagi laboratoryjne nie bez powodu są również określane jako wagi precyzyjne.

Dokąd zmierza nowoczesna technologia – trudno określić. Z całą jednak pewnością można stwierdzić, iż produkowane w najbliższym czasie wagi będą coraz bardziej dokładne,tak, aby jeszcze lepiej przysłużyć się człowiekowi.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena