Przygotowania do ślubu to czasochłonne zajęcie, zajmujące głowę miesiące przed wyznaczonym terminem ślubu. Umawiając się z kontrahentami należy podpisywać umowy. Spójrzmy zatem jak dobrze podpisać umowę z fotografem ślubnym.

Data dodania: 2011-12-21

Wyświetleń: 1643

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Umowa jest niezmiernie ważna, nie trzeba szczegółowo tłumaczyć dlaczego, wystarczy że pomaga regulować wszelkiego rodzaju roszczenia i zobowiązania. Umowa z fotografem ślubnym nie musi być spisana nie wiadomo jak prawniczym językiem, ważne by język użyty w niej był prosty i zwięzły.

Najważniejsze zapiski umowy z fotografem ślubnym winny zawierać: czas pracy, rodzaj płatności, cenę usługi, warunki wykonania zlecenia. Raczej powinno unikać się sformułować, odnoszących się do poziomu efektu finalnego, do tego jak powinna wyglądać fotografia ślubna. Wszak fotografia ślubna, klasa zdjęć to rzecz subiektywna. Nie możemy żądać rzeczy niemożliwych. Oczywiście w umowie winno znajdować się również info, do tego w jakiej formie dostaniemy produkt finalny.

Powinniśmy zdawać sobie sprawę, iż jest to ważna kwestia. Zapisujemy dokładnie czy chcemy tylko zdjęcia na płycie DVD czy może różnorakie dodatki, typu przepięknie zdobiony album itp. Wiedzmy, że studia fotograficzne mają gotowe umowy, jednak jeżeli jakiś punkt w nich nam się nie podoba, to śmiało możemy dokonać korekty.

Następna sprawa, która musi widnieć w umowie, to cena oraz terminy płatności. Jest to niemal najważniejsze, dla obu stron. Zwyczajowo przyjmuje się, iż płacimy fotografowi zaliczkę. Wielu osobom może nie pasować taki punkt w umowie, dlatego też, co jest oczywiste, nie chcąc płacąc zaliczki, po prostu nie podpisujemy takowej umowy. Z drugiej strony, nie może dziwić tego rodzaju podejście branży fotograficznej, która zastrzega sobie zaliczki. Wszystko po to, aby w przypadku rezygnacji klienta z usług, mogły zwrócić się, początkowo poniesione koszty.

Jeżeli nasze wesele odbywa się w dalszej odległości od miejsca, w którym rezyduje fotograf, to może on sobie zażyczyć, aby w umowie było wyraźnie powiedziane jakie przysługują mu prawa, z tytułu dojazdu na miejsce wesela. Zdarza się iż, fotograf może zażyczyć sobie noclegu i wyżywienia.

Umowę dotyczącą obsługi fotograficznej naszego wesela, musimy podpisywać z wielomiesięcznym wyprzedzeniem. Jeżeli ślub bierzemy w gorącym, okresie wakacyjnym, to na pewno pomyślmy o umowie już w zimie, aby dobrej klasy fotograf ślubny, nie miał zajętych terminów.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena