Jaki wybrać obiektyw do fotografii portretowej?Czym jest portret? Najczęściej kojarzy nam się ze zdjęciem paszportowym czy też dowodowym. Jest to spory błąd. Portret obejmować może nieco więcej niż samą twarz. W fotografii portretowej chodzi o odpowiednie wykadrowanie. Może to być portret bliski, który obejmuje jedynie twarz, dekolt i szyję. 

Data dodania: 2020-03-26

Wyświetleń: 565

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak poprawnie ustawić aparat, aby uzyskać portret idealny?

Portrety dzielą się na profesjonalne i amatorskie, pozowane i naturalne, artystyczne i reportażowe oraz studyjne i plenerowe. Obojętnie jaki rodzaj portretu chcemy uzyskać, potrzebny będzie nam odpowiedni obiektyw. Jest to najważniejszy element aparatu.

Czy możemy polecić jakiś dobry obiektyw? Bardzo polecanym obiektem jest Canon 70-200mm f. Jest to obiektyw, o którym fotografowie wypowiadają się jedynie w superlatywach. Nie da się ukryć, że jest kosztowny, jednak gdy zachodzi potrzeba zmiany na stałkę, to jest to najlepsza propozycja. Co więcej możemy się czuć jak użytkownik kilku bardzo różnych portretówek dzięki zmiennej ogniskowej. Mamy dzięki temu możliwość mocniejszego rozmycia tła. Możemy sobie także pozwolić na ujęcie portretowe w sytuacji, gdy nie możemy podejść bliżej do osoby fotografowanej, na przykład podczas ceremonii ślubnej.

Do najważniejszych cech tego obiektywu należy:

- ogniskowa 70-200 mm,

- teleobiektyw,

- mocowanie obiektywu Canon EF

- minimalna odległość ostrzenia to 1,2 m,

- wartość przysłony max 32.

Fotografia portretowa w mieszkaniu

Do wykonania portretu domowego proponuje się użycie statywu. Dobrze jeśli pomieszczenie, w którym zamierzamy wykonać zdjęcia, jest na tyle duże, aby się dało wykonać portret przy jednoczesnej najdłuższej ogniskowej obiektywu. Jeśli nie ma takiej możliwości, to lepiej użyć maksymalnie długiej ogniskowej.

Aby nasza fotografia była dobrej jakości, należy wybrać najniższą czułość oraz także najlepszą jakość kompresji JPEG. Jeśli oświetleniowe warunki będą naprawdę słabe, to nawet przy wykorzystaniu statywu wystąpić może duże ryzyko wykonania fotografii poruszonej. W takim wypadku należy podwyższyć czułość.

Jeśli aparat umożliwia nam sterowanie samymi parametrami ekspozycji, to poleca się włączyć tryb preselekcji przesłony. Należy wybrać możliwie najmniejszą wartość przesłony. Wtedy uzyskamy pożądaną małą głębię ostrości przy portrecie.

Fotografia portretowa  w plenerze

Portrety można także wykonywać w plenerze. Jest to jednak dla fotografów dosyć spore wyzwanie. Każdy początkujący fotograf musi zwrócić uwagę na to, że gdy ustawiamy aparat w automatycznym trybie selekcji punktów ostrości, psujemy swoje portretowe ujęcie. System ten zaprojektowany został, aby ustawić automatycznie ostrość na obiekcie, które się znajduje najbliżej.

Co więcej punkt ostrości powinien być zawsze ustawiony na oczach osoby fotografowanej. Oczy są elementem najważniejszym każdej fotografii portretowej. Jednak nie tylko one są ważne. Gdy wykonujemy zdjęcia z wykorzystaniem obiektywu jasnego, to punkt ostrości ustawiony na oczach, z wykorzystywaniem efektu o nazwie – bokeh, rozmyje lekko skórę osoby fotografowanej. Wspomoże także podczas retuszu.

Do wykonywania portretów w plenerze powinniśmy wykorzystywać małe wartości przymknięcia samej przysłony obiektywu. Istnieje masa powodów, aby zainwestować w jasny obiektyw dobrej jakości. Najważniejsza jest płytka głębia ostrości.

Fotografia ślubna

W kościołach do czynienia mamy najczęściej z różnymi widmami światła. Chodzi o światło słoneczne oraz światło żarówek. To wszystko sprawia, że opcją najbezpieczniejszą jest pomiar własny balansu bieli. Pomiar wykonywany przez aparat jest najczęściej niedokładny i do tego za każdym razem może być inny.

Dla fotografa na pewno balans bieli nie jest dużym wyzwaniem. Można go poprawić podczas obróbki na komputerze. Ustawienie balansu bieli automatycznego w aparacie z pewnością jest bardzo wygodnym rozwiązaniem podczas wykonywania zdjęć. Nie trzeba się przejmować zmienianiem ustawień. Przy wychodzeniu z kościoła na dzienne światło. Aparat wówczas myśli za nas. Jednak nigdy nie będzie mądrzejszy od nas.

Fotografia portretowa nie należy do łatwych fotografii. Musimy popracować nad techniką oraz wiedzieć dokładnie jak najlepiej ustawić swój aparat. Pamiętajmy, że spore znacznie mają warunki, w których fotografujemy.  

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena