Kupując meble do swojej firmy, pamiętaj, że raz decydując się na wadliwy sprzęt, szybko będziesz musiał go wymieniać na lepszy. Krzesła na których, przez cały dzień, siedzą Twoi pracownicy, muszą zapewnić im komfort spędzania czasu przy biurku. Mają dbać o plecy i odciążać mięśnie karku oraz ramion.

Data dodania: 2011-12-12

Wyświetleń: 2937

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Oto więc lista spraw, na które musisz zwrócić uwagę, decydując się na meblowe zakupy. Przed wyborem krzeseł biurowych, oszacuj czas, przez jaki – codziennie będą one użytkowane. Jeśli są to dwie godziny z całej doby, wybierz fotel z obrotową podstawą, z regulowaną wysokością siedziska oraz ze stabilnym podparciem lędźwiowej części kręgosłupa.

Gdy czas pracy liczy cztery godziny, najlepszy będzie fotel na obrotowej (stabilnej, pięcioramiennej) podstawie. Taki sprzęt musi mieć regulowane siedzisko oraz mocne podparcie dla lędźwi. Użytkownik krzesła może też: odchylić oparcie w zależności od swoich potrzeb, obniżyć bądź podwyższyć siedzisko, kontrolować opór oparcia, którego długość to – przynajmniej – wysokość od końca pleców do łopatek.

Jeśli przed komputerami, przy biurku siedzimy więcej niż cztery godziny, musimy dysponować fotelem z pełnym zakresem rozwiązań ergonomicznych, zapewniających, tzw. siedzenie dynamiczne. Polega ono na synchronizacji ruchu oparcia oraz siedziska, stałym kontakcie (plecy są cięgla wsparte, niezależnie od przybranej przez nas pozycji), łatwości odchylania się (gdy w chwilach wytchnienia, odsuwamy się od blatu biurka), ochronie przed uderzeniem w plecy, gdy zwalniamy blokadę krzesła. A co najważniejsze: całe plecy mają być zakryte, a na odcinkach lędźwiowym powinno znaleźć się stosowne wyprofilowanie oparcia. Podłokietniki winny mieć regulowaną wysokość, zaś w wypadku wielogodzinnej pracy zalecany jest też zagłówek.

Co trzeba jeszcze wiedzieć, nim zaczniemy oględziny mebli biurowych? Głównie to, że innego krzesła potrzeba osobie wysokiej i ciężkiej (tu nada się obszerne siedzisko plus długie oparcie), natomiast mniejsze modele foteli, mające węższe odstępy pomiędzy podłokietnikami, pasują do szczupłych i niewysokich pracowników. Jeśli więc prowadzisz firmę, agencję czy może wirtualne biuro, powinieneś brać pod uwagę indywidualne wymagania „swoich ludzi”. I pod ich potrzeby kupować cały sprzęt biurowy. Wydajność pracy wzrasta, gdy pracuje się na dobrym sprzęcie!

Licencja: Creative Commons
0 Ocena