Podczas wykonywania pracy najważniejsze są ochrona głowy, oczu oraz dłoni. Wszystko jednak jest ściśle uzależnione od rodzaju zawodu. W pracach budowlanych oraz wysokościowych ważne są odpowiednie kaski, rękawice robocze oraz obuwie ochronne. Rzeczy te powinny w bardzo dużym stopniu chronić przez poślizgiem i gwarantować dobrą przyczepność. Dlatego też istotny jest poziom zużycia odzieży roboczej. Wg przepisów BHP odzież ochronna powinna być wymieniana co najmniej dwa razy do roku, w przypadku szybszego zużycia nawet co trzy miesiące.
Przepisy BHP regulują także kwestie czyszczenia odzieży roboczej. Obowiązek ten spoczywa na pracodawcy, który ma możliwość zlecenia tej czynności pracownikowi za odpowiednim wynagrodzeniem. Pracodawca jest również zobowiązany do zapewnienia pracownikom wody zdatnej do picia oraz w przypadku wyczerpującej, wielogodzinnej pracy także posiłku.
Odzież robocza to odzież służąca ochronie zdrowia i ciała pracownika. Nie należy jej mylić z każdą odzieżą użytkowaną podczas wykonywania zawodu. W przypadku bankowców znakomicie to się uwidacznia. Posiadają oni określone wymogi stroju w pracy. Nie jest to jednak odzież służąca ochronie dlatego też bank nie jest zobowiązany do jej zapewnienia.
Odzież robocza to szeroko rozumiane ubranie ochronne, do którego zaliczamy buty ochronne, rękawice robocze, spodnie robocze, kaski itp. Występuje wiele rodzajów wymienionych części artykułów roboczych. Każde z nich muszą bowiem być dopasowane do rodzaju pracy i stanowić najlepszą ochronę. Wyróżniamy np. wiele typów rękawic roboczych. Do najbardziej znanych należą budowlane rękawice drelichowe oraz rękawice medyczne wykonane z lateksu. Ważne by pracownik miał odpowiednio dobrany rodzaj odzieży roboczej.