Co z tego, jeśli świetnie się ubierzemy, a swoim głosem nie będziemy w stanie zapanować nad słuchaczami lub nie będziemy wiarygodni? Czy wtedy możemy powiedzieć, że odnieśliśmy sukces?
Na co warto zwracać uwagę pracując nad głosem?
Siła głosu
Osoby, które mają silniejszy głos z większą łatwością są w stanie zapanować nad grupą. Bardzo często na zebraniach lub konferencjach argumenty wypowiadane słabszym głosem są po prostu bagatelizowane tylko dlatego, że inni nie do końca je usłyszeli lub nie chcieli ich usłyszeć. Niejednokrotnie jest tak, że Ci, którzy posiadają mocniejsze głosy, maja tez większy autorytet. To tak jak w świecie zwierząt, jeśli osobnik jest większy, to ma większą władzę. Naszego wzrostu nie jesteśmy wstanie zmienić, na szczęście siłę głosu tak.
Oczywiście trzeba pamiętać, że nie tylko siła głosu ma wpływ na autorytet, jest to jedna ze składowych.
Wysokość głosu
Jeśli znasz osoby, które mają wysoki głos, to z pewnością zauważyłeś, że to co mówią może być trochę drażniące. I tak faktycznie jest. Zbyt wysokie głosy nie tylko wpływają na nasz komfort, ale wydają się być mniej wiarygodne. Dlatego warto mówić niżej, gdyż badania dowodzą, że właściciele niższej wysokości są uważani za ludzi bardziej kompetentnych i rzetelnych. Dlatego wzbudzają oni większe zaufanie.
Barwa
Nie zawsze tak jest, że wystarczy obniżyć głos, by stał się on przyjemniejszy dla ucha, a przez to lepiej wpływał na innych. Jest jeszcze coś takiego jak barwa głosu. Jest ona czymś, na co mamy najmniejszy wpływ. Jednak można do pewnej granicy wpłynąć również na barwę. Dlatego jeśli chcemy być postrzegani jako osoby, które są konkretne i stanowcze, nasza barwa musi być chłodniejsza. Jeśli zaś należy nam na bardzo dobrych i przyjacielskich stosunkach, to możemy naszą barwę ocieplać.