Prawie każdy tego chce, wielu próbuje to zrobić. Niewielu jednak to się w pełni udaje. Co decyduje o naszym powodzeniu badź porażce? Dlaczego tak się dzieje?

Data dodania: 2011-08-24

Wyświetleń: 1424

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Powody są dwa. Pierwszy to  brak wyznaczonego celu. Nie wiadomo jaka to ma być praca, co konkretnie chce się robić, co w tym będzie sprawiało przyjemność. Drugi powód, to brak wystarczającej wiedzy i umiejętności do zbudowania swojego profesjonalnego wizerunku.

W czasie studiów często poświęca się wiele uwagi temu, by „posiadać wiedzę”, jednak niezbyt wiele osób zdaje sobie sprawę, że o wiele istotniejszą sprawą jest umiejętność prezentacji tej wiedzy. Znając odpowiednie techniki, jesteśmy w stanie zwiększyć swoją skuteczność. Umiejętności autoprezentacji możemy wykorzystywać w czasie rozmowy o pracę jak i później, prowadząc prezentację, występując publicznie czy też uczestnicząc w negocjacjach.

Jest wiele poradników na temat tego, jak się ubrać na rozmowę o pracę, co założyć, by wyglądać profesjonalnie, jednak watro także przyjrzeć się temu, jak mówimy.

Kluczem do sukcesu jest głos

Olbrzymią część informacji dotyczących twoich predyspozycji, przekonań czy nastawienia do danego zagadnienia inni ludzie odczytują z głosu. Działa to na zasadzie skrótu myślowego. Jeśli osoba mówi dynamicznie, aktywnie, jest odbierana jako dynamiczna i gotowa do działania. Jeśli zaś mówi  wolno, cedzi słowa, może to sugerować większą analityczność lub obawę przed popełnieniem błędu.

Warto także zastanowić się, czy mówimy monotonnie, czy używamy większej skali dźwięków. W przypadku gdy mówi się „na jednym dźwięku” wprowadza, to bardzo szybko wprowadza się ludzi w stan uśpienia. A chyba nie o to chodzi w czasie, gdy chcemy się dobrze zaprezentować.

Brzmieć wiarygodnie

Warto także pomyśleć o obniżeniu głosu, gdyż taki głos jest postrzegany jako bardziej wiarygodny.

Serwis internetowy Science Daily opublikował badania brytyjskich naukowców, którzy porównywali głosy kobiece z roku 1945 i 1993.  Z porównania wynika, że w ciągu 50 lat ton i wysokość kobiecych głosów znacznie się obniżyły. Także Anne Karpf, autorka książki „The Human Voice” twierdzi, że osoby zajmujące wysokie i eksponowane stanowiska oraz prezenterki i prezenterzy telewizyjni powinni obniżać głosy.

Zmianę tonu głosu - z ostrego i przenikliwego na głębszy i niższy - doradził byłej brytyjskiej premier, Margaret Thatcher, jej specjalista od wizerunku Gordon Reece. Z porad dotyczących tonacji głosu skorzystała też m.in. księżna Diana. Obniżenie tonu głosu pomaga w pokonywaniu kolejnych stopni kariery zawodowej, zyskaniu uznania, awansu lub podwyżki - twierdzą brytyjscy badacze.

Głos, który inspiruje

Arystoteles twierdził, że za pomocą muzyki, można wpłynąć na człowieka. Gdy przypominamy sobie dynamiczny utwór, towarzyszą nam zupełnie inne emocje, niż gdy słuchamy spokojnej muzyki. Tak samo można wpływać za pomocą głosu na swoje emocje i emocje innych. Głos, który przenosi emocje i pasję, inspiruje ludzi.

Więc jak mówić? Nie ma tu jednej odpowiedzi dobrej czy złej. Zależy to od tego, jaki chcemy stworzyć wizerunek, z jakiej strony się zaprezentować.

Praktyczne ćwiczenia

Jak zmienić swój głos tak, aby mieć większą siłę przebicia?

Są trzy rzeczy, które na początek możesz zrobić sam:

Oddychanie przeponowe

Eliminacja napięć w ciele

Szersze otwieranie ust.

 

Jeśli chcesz mieć mocniejszy, niższy i ładniejszy głos warto, abyś nauczył się oddychać przeponowo.  Co więc należy zrobić? Połóż się na plecach. Ułóż rękę na brzuchu i przez pół otwarte usta zrób kilka swobodnych oddechów. Przy wdechu brzuch będzie się lekko powiększał jak balonik.  Gdy nabierzesz wprawy, zrób to na stojąco. Będzie to wymagało kilkukrotnego powtórzenia, lecz naprawdę warto. Na początku może się to wydawać trudne, jednak jest to umiejętność do dość szybkiego opanowania.

Jeśli wyeliminuje się zbędne napięcia z ciała, głos stanie się automatycznie ładniejszy i mocniejszy. Niemowlak oddychając przeponowo i nie mając zbędnych napięć może godzinami bardzo głośno krzyczeć i nie boli go gardło.

Dlatego zwróć uwagę na to, czy nie odczuwasz w swoim ciele większych napięć. Najczęściej pojawiają się one w okolicach karku, żuchwy i klatki piersiowej. Aby się ich pozbyć możesz bardzo mocno napiąć te mięśnie, które chcesz rozluźnić a następnie je „puścić” . Napinanie i rozluźnianie partii mięśni, powoduje w efekcie długotrwałe rozluźnienie. Szybko zauważysz, że napięcie się obniżyło. Możesz też poprosić kogoś, by zrobił ci masaż.

Ważną sprawą jest także szersze otwieranie ust przy mówieniu. Jeśli otwierasz usta szerzej - nie przekraczając przy tym norm naturalności - wtedy dźwięk jest mocniejszy. Możesz na przykład ćwiczyć mówienie z korkiem. Wystarczy, że wsadzisz korek między zęby i zaczniesz czytać jakiś tekst. Po tym ćwiczeniu zauważysz, że nie tylko napięcie żuchwy się zmniejszyło i mówisz trochę wyraźniej, ale także wpływa to na jakość Twojego głosu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena