Nowe rozporządzenie Rady UE nr 282/2011 reguluje m.in. kwestie dotyczące badania statusu podatnika. Choć rozporządzenie to nie wymaga dodatkowej implementacji w prawie krajowym, Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy zmieniającej ustawę o VAT.

Data dodania: 2011-08-09

Wyświetleń: 1320

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W zakresie sposobu potwierdzania numerów VAT kontrahentów zmiany nie zostały wprost określone w ustawie.

Oznacza to, że jeśli chodzi o polskie organy, to nadal będą one akceptowały dotychczasowe metody weryfikowania wiarygodności kontrahentów (tj. zapytanie składane do departamentu wymiany informacji o VAT w Koninie lub korzystanie z bazy danych VIES zamieszczonej na stronach Komisji Europejskiej)

Praktyka wielu polskich podatników jest taka, by weryfikować dane drogą telefoniczną, listownie, pocztą elektroniczną lub faksem w jednostce konińskiej (z uwagi na przystępne formy kontaktu oraz możliwość potwierdzenia hurtowo wielu numerów kontrahentów).

– Weryfikowanie numerów kontrahentów leży w interesie podatnika – jeśli okaże się, że w transakcji transgranicznej podatnik wystawił fakturę niezawierającą VAT bez oparcia się na danych świadczących o tym, że jego kontrahent podatek rozliczy, urzędy skarbowe mogą żądać opodatkowania takiej usługi .

Wyjaśnia też, że domaganie się wówczas dopłacenia podatku od kontrahenta może być w praktyce niewykonalne. Z drugiej strony poza dochowaniem należytej staranności przy weryfikowaniu numerów nie należy oczekiwać od podatników, że będą oni na bieżąco śledzili losy każdego ze swoich kontrahentów.

Dlatego jeśli zdarzy się, że kontrahent np. przestanie istnieć, w związku z czym jego numer przestanie być numerem aktywnego podatnika, organ nie powinien wyciągać z tego tytułu negatywnych konsekwencji, jeśli tylko przedsiębiorca potwierdził prawidłowość numeru na moment rozliczania transakcji.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena