Nikt nie zastanawia się przy zakupie domofonu gdzie należy zamontować słuchawkę, czy też panel domofonu - jest to przecież oczywiste. Wszystko się zgadza dopóki sami montujemy lub monter ma na tyle wyobraźni, ze zatroszczy się o nasz komfort.

Data dodania: 2014-05-05

Wyświetleń: 1298

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Standardy domofonowe

Kupując mieszkanie w bloku nierzadko mamy już standardową słuchawkę zamontowaną przy drzwiach lub przynajmniej wyprowadzone kable do słuchawki. Tu wiele pomylić się nie da, bo zrobione jest wszystko standardowo według sprawdzonego wzorca. Oczywiście nie będziemy rozpisywali się na temat indywidualnych preferencji i dywagowali nad tym, kto ma rację, bo nie miałoby to najmniejszego sensu. Skupmy się na tym, na co należałoby zwrócić uwagę montując domofon na własnej posesji w domku jedno lub wielorodzinnym.

Jak wygląda montaż domofonów?

Domofony to przede wszystkim panel, który należałoby przymocować na wysokości około 150-160 centymetrów przy furtce. Dobrze jakby udało się wygospodarować trochę miejsca od strony klamki furtki z prostej przyczyny - naszym gościom będzie po prostu wygodniej za nią złapać po rozmowie i otwarciu elektrozaczepu. Wszystko fajnie, jeżeli mamy słupki murowane - polecamy wtedy zakup podtynkowego panelu. Znacznie trudniej go uszkodzić wandalom, a i wygląda estetycznie. Oczywiście wyprowadzenie kabli pozostawiamy, jako sprawę otwartą gdyż na to wpływ ma wiele czynników, od modelu, jaki wybraliśmy po funkcje z jakich chcemy korzystać co również może mieć swoje wymagania.

Kolejnym ważnym według nas elementem systemu pod względem wygody użytkowania jest przycisk wyjścia. Jeżeli potrzebujemy dodatkowego przycisku wyjścia oddalonego od furtki, po naciśnięciu którego elektrozaczep będzie zwolniony przez określony czas (konieczny, aby spokojnie dojść do furtki i ją otworzyć) lub do momentu jej ponownego zatrzaśnięcia. W podanym przypadku w większości systemów należy wyprowadzić dodatkowy kabel prowadzący do panelu. Warto się nad tym zastanowić, ponieważ większość elektrozaczepów lub zestawów domofonowych posiada w standardzie funkcję przedłużonego otwarcia. Może to być nie wygodne - trzeba w domu nacisnąć przycisk wyjścia i wolimy jednak posiadać taki przycisk przy furtce lub w jej okolicy.

Domofony to nie wideodomofony...

Domofony w odróżnieniu od wideofonów nie dają nam obrazu z kim rozmawiamy, a z doświadczenia wiem, że wygodniej jest to wiedzieć. Dla własnego komfortu warto pomyśleć o zamieszczeniu słuchawki przy szybie oknie lub drzwiach wejściowych, aby zasięg słuchawki dawał nam możliwość podejrzenia kto nas niepokoi... czasem się przydaje.

Jak prawidłowo połączyć system domofonowy?

Kable najlepiej kupić ziemne i umieścić je w plastikowych rurkach na kable techniczne (peszle) - da nam to gwarancję, że z kablami nie stanie się nic złego i grozić może nam tylko uszkodzenie mechaniczne przy dokonywaniu jakichś prac ziemnych. I tu propozycja - po położeniu kabli zrób zdjęcie i nanieś na plan te kable - za kilka / kilkanaście lat może się to przydać np. jakby była konieczność zmiany płotu. Kładąc kable pomyśl czy nie potrzebujesz np. standardowego gniazdka umiejscowionego w płocie do kosiarki, lub czy nie zamierzasz w niedalekiej przyszłości dokupić napędu do bram. Niemniej pamiętaj, aby kabel domofonowy zostawić w oddzielnym peszlu z kablami zasilającymi - w celu wyeliminowania ewentualnych zakłóceń.

Samo podłączenie domofonu jest proste - proponujemy zrobić małą skrzyneczkę, z oddzielnym bezpiecznikiem, na wszelki wypadek.

Pamiętajmy o tym, że domofony montujemy dla nas, do użytku i nie zależnie co jest napisane w instrukcji wybór miejsca gdzie ma być słuchawka czy dodatkowy przycisk wyjścia jest zależny tylko od nas ... no niestety należy zwrócić uwagę przy zakupie domofonu czy obsługiwany jest konieczny dla nas zasięg.

Licencja: Copyright - zastrzeżona