Dyrektor generalny Google'a, Eric Schmidt, zaprezentował 7 września bieżącego roku na targach IFA wizję rozwoju projektów firmy. "First Mobile" to przewodnie hasło Google'a na najbliższe lata.

Data dodania: 2010-09-21

Wyświetleń: 1929

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Program przedstawiony przez Google'a przewyższa wszystkie dotychczasowe zamierzenia informatczne: wielkością nakładów, skomplikowaniem i oddziaływaniem na życie społeczne. Smartfon, szerokopasmowy dostęp do sieci i "cloud computing" - to zestaw, który według Google'a w rewolucyjny sposób zmieni świat.


Mobilne urządzenia, podłączone do sieci i wykorzystujące możliwości superkomputerów, pozwolą na dostęp do ogromnego zasobu danych z najnowszym oprogramowaniem do ich przetwarzania.


Po erze PC stacjonarnych i laptopów, czyli pozyskiwania danych przy biurku, nadchodzą czasy smartfona - asystenta obecnego we wszystkich sytuacjach życiowych. Urządzenia sterowane głosem, pozwalające na tłumaczenie obcych języków (bezpośrednio w trakcie rozmowy), przetwarzające dane o korkach ulicznych - tak aby wybierać optymalne trasy dojazdu, rozpoznające obiekty, wyszukujące najbardziej atrakcyjne oferty handlowe, przekazujące obrazy telewizyjne najwyższej jakości zmieszczą się w kieszeni. Dla realizacji wymienionych i wielu innych usług będą dysponowały wsparciem połączonych mocy obliczeniowych superkomputerów, które będą realizowały zapytania ze smartfonów.

0000015

Prezentacja Erica Schmidta na targach IFA


Eric Schmidt zadeklarował, że w nowym systemie jedynym ograniczeniem w dostępie do informacji będzie zasada nienaruszania prywatności. Google nie będzie rozpowszechniał i archiwizował danych, na których przetwarzanie nie uzyska zgody zainteresowanych osób. Choć technicznie możliwe będzie skierowanie smartpfona na mijającą nas osobę i uzyskanie informacji: kim ona jest, jaki ma numer telefonu i adres mailowy, co robi i czym się interesuje, a także na co choruje - to Google nie zamierza uruchamiać takich funkcjonalności.
Bazą do budowy tego systemu ma być otwarty system operacyjny Android i rozbudowywana - wyposażana w coraz to nowe funkcje przeglądarka Chrome. Otwartość Androida to ogromny potencjał innowacyjności, tylko w ramach pierwszego konkursu na nowe aplikacje zgłoszono 1788 rozwiązań z ponad 70 krajów.
W trakcie wykładu zaprezentowano nowe funkcjonalności urządzeń mobilnych oparte o tę koncepcję. Przedstawiono urządzenia wykonujące zaawansowane usługi po komendzie głosowej - zaprezentowano mobilnego asystenta tłumaczącego wypowiadane zdania z języka angielskiego na niemiecki i odwrotnie.

Pokazano również możliwości debiutującej Google TV.
W tym roku Google TV ruszy w Stanach Zjednoczonych, a w 2011 r. będzie wdrażana w kolejnych krajach. Będzie można z niej korzystać za pomocą telewizorów wyposażonych w STB (Set Top Box).
Po wpisaniu odpowiedniej frazy w wyszukiwarce, np. "piłka nożna", będzie można się dowiedzieć kiedy nastąpi najbliższa transmisja meczu, odnaleźć ulubione fragmenty spotkania piłkarskiego w serwisie YouTube lub znaleźć informacje o interesującym nas klubie sportowym.
Google zajmuje się oprogramowaniem, Intel dostarcza procesory, natomiast Logitech ma zapewnić bezprzewodowe klawiatury oraz piloty do urządzeń. Docelowo ma być to otwarta platforma, aby można było tworzyć firmowe lub własne aplikacje instalowane w urządzeniu.
Z Google TV będzie można korzystać także za pośrednictwem smartfonów z systemem operacyjnym Anadroid oraz przeglądarką Chrome.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena