Każda działalność gospodarcza opiera się na swoich klientach, którym sprzedaje swoje towary (często produkty) lub usługi. W przypadku niewielkich i klasycznych transakcji nie ma najmniejszego problemu – wystarczy wystawienie faktury lub rachunku, odebranie opłaty i dostarczenie usługi lub towaru. Często jednak firmy realizują długoterminowe projekty polegające na wielostopniowej współpracy i bazujące na niezwykle szczegółowo sporządzonych ofertach przewidujących różne etapy współpracy pomiędzy klientem i firmą. Aby całość transakcji była przeprowadzona zgodnie z prawem i do tego w taki sposób, aby firma była odpowiednio zabezpieczona przed wszelkimi objawami nierzetelności klienta potrzebny jest radca prawny, który towarzyszy już od momentu rozpoczęcia negocjacji i przygotowuje niezbędną dokumentację wraz z ostateczną umowę o współpracy.
Codzienne życie firmy
Kolejną sprawą, która wymaga stałej konsultacji prawnej są codziennie wykonywane przez pracowników obowiązki oraz samo ich zatrudnianie. Dotyczy to zarówno przepisów prawa podatkowego jak i prawa pracy. Wielu wykwalifikowanych do wykonywania swoich obowiązków pracowników zna te przepisy jednak często potrzebne są specjalistyczne konsultacje prawne w celu uściślenia przepisów w konkretnych trudniejszych przypadkach.
Z powyżej opisanych przykładów (które stanowią niewielki procent potrzeb współpracy firm z wyspecjalizowanymi prawnikami) można łatwo wywnioskować, że im większa jest firma (zarówno o ilość zatrudnianych pracowników jak i wielkość realizowanych projektów) tym większa jest potrzeba korzystania z porad radcy prawnego. Jednak tylko niewielka część decyduje się na jego zatrudnienie na etat – w tym przypadku kancelaria prawna i umowa o współpracy z nią podpisana okazuje się najlepszym rozwiązaniem.