Niebezpieczne odpady spotkać można wszędzie. O ich szkodliwym wpływie na człowieka oraz na środowisko mówi się coraz głośniej, zaś zarówno Ministerstwo Ochrony Środowiska, jak i zwykli obywatele domagają się od firm i przedsiębiorców odpowiedniego postępowania z powstałymi w wyniku ich działalności odpadami.

Data dodania: 2012-04-16

Wyświetleń: 1830

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Odpowiedniego gospodarowania niebezpiecznymi odpadami wymaga się również od służby zdrowia, ponieważ odpady medyczne mogą nieść ze sobą wyjątkowo dużo zagrożeń. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z lipca 2010 roku w szczegółowy sposób określa, jak należy postępować z niebezpiecznymi odpadami medycznymi. Ustanowienie tych przepisów jest konsekwencją przystosowania Polski do unijnych regulacji związanych z postępowaniem z odpadami medycznymi. Przepisy te dotyczą zarówno szpitali, jaki i prywatnych gabinetów lekarskich, stomatologicznych oraz weterynaryjnych. Dotyczą one również salonów kosmetycznych i aptek. 

Apteki szczególnie często borykają się z problemem przeterminowanych leków. Ponieważ każdy przeterminowany lek jest groźny dla życia i zdrowa zażywającej go osoby, należy się go pozbyć. Oczywiście w odpowiedni sposób. Wyrzucanie leków do kosza na śmieci lub wrzucanie do toalety sprawia, że powstaje zagrożenie dla środowiska. W aptekach, w których ilość przeterminowanych medykamentów może mieć dość spore rozmiary, w szczególny sposób należy zadbać o odpowiednią utylizację tych odpadów.

Niebezpiecznymi odpadami medycznymi są również zużyte strzykawki oraz fiolki po lekach – one również powinny być unieszkodliwione w odpowiedni sposób.

O zgodne z prawem usuwanie odpadów medycznych z pewnością łatwiej zadbać aptekom czy ośrodkom zdrowia, które mogą liczyć na współpracę z firmami zajmującymi się ich utylizacją. Jednak każdy z nas powinien zatroszczyć się o to, by nie stwarzać zagrożenia dla zdrowia innych. W naszych domach również mogą znaleźć się odpady medyczne, najczęściej w postaci przeterminowanych leków. Co możemy z nimi zrobić? Z pewnością nie spuszczać do toalety, nie wrzucać na śmietnik ani do pieca. Najlepiej udać się do pobliskiej apteki. Większość aptek ma obecnie wystawione specjalne kontenery, do których można wrzucać przeterminowane leki. Co się z nimi stanie dalej? Zostaną przekazane w odpowiedni sposób do utylizacji, a my będziemy mieć pewność, że swym postępowaniem nie naraziliśmy czyjegoś zdrowia na szwank. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena