Odpady medyczne są bardzo niebezpiecznym efektem działalności medycznym, który stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów i pracowników ośrodków zdrowia. Właściwe składowanie i unieszkodliwianie odpadów niebezpiecznych jest kluczowe dla zdrowia i życia ludzi i zwierząt w naszym otoczeniu.

Data dodania: 2010-09-30

Wyświetleń: 2821

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Odpady medyczne powstają prawie wszędzie, ale nie wszędzie występuje właściwie unieszkodliwianie tych odpadów. Należy wspomnieć i uświadomić wszystkim, że odpady medyczne mogą występować w trzech stanach skupienia: ciekłym, stałym i gazowym. Zatem na przykład spalenie jakiś odpadów niebezpiecznych nie załatwia sprawy, gdyż do powietrza mogą się dostać trujące gazy.

Odpady medyczne stanowią wielkie zagrożenie i niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia, z uwagi na możliwość kontaktu otoczenia z występującymi w nich drobnoustrojami bądź bakteriami chorobotwórczymi. Odpadami medycznymi są też przeterminowane lekarstwa, których zażycie może zaszkodzić a nie pomóc zdrowiu chorej osoby. Zatem unieszkodliwianie odpadów, właściwe i zgodne ze szczegółowymi przepisami określonymi przez jednostki sanitarno – epidemiologiczne, jest niezwykle istotne.

Odpady medyczne zostały zakwalifikowane do czterech różnych grup, którymi są:  

odpady bytowo – gospodarcze (z zakładów niezabiegowych, z pomieszczeń biurowych i administracyjnych, z zaplecza warsztatowe, z kuchni i resztek posiłków oddziałów chorób zakaźnych),  

odpady specyficzne (materiały opatrunkowe, igły, sprzęt laboratoryjny, odpady z sal operacyjnych, a także części ciała czy krew, które mogą być zakażone drobnoustrojami chorobotwórczymi, opakowania po lekach i leki przeterminowane),  

odpady specjalne (radioaktywne, toksyczne, oleje, zużyte baterie, substancje chemiczne nienadające się do spalenia),

odpady wtórne (popiół, żużel, pyły, szlamy).

Wszystkie te odpady medyczne mogą zagrażać zdrowi i życiu, dlatego ich dokładne unieszkodliwianie, które także zostało określone szczegółowo przez inspektorów sanitarnych jest konieczne i obowiązkowe. Jest to część nie tylko recyklingu, który stara się uratować naszą planetę od zanieczyszczeń, ale zwykłej dbałości o ludzkie zdrowie i życie.

Bilans przeprowadzony w  wielu placówkach medycznych jest tragiczny i możemy mieć tylko nadzieję, że w przyszłości wszystko zmieni się na lepsze.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena