Wielu specjalistów od rozwoju osobistego zgodzi się z tym, że umiejętność motywacji jest jednym z najważniejszych aspektów w dążeniu do celu. Chciałbym ci pokazać, że nie musisz w ogóle zwracać uwagi na motywację jeśli zatroszczysz się o coś o wiele ważniejszego. 

Ten artykuł kieruje uwagę na źródła motywacji, dzięki którym chęć działania będzie nijako produktem ubocznym. Motywacja, jaką przekazują trenerzy rozwoju osobistego to nadmuchiwanie balonika, który puszczony oddaje się niekontrolowanemu szaleństwu by po krótkiej chwili opaść bezwładnie na ziemię.

Jeśli myślisz, że motywacja to klucz do sukcesu to jesteś w błędzie. Na początku zastanówmy się, czym jest właściwie motywacja. Różni ludzie opisują ją na różne sposoby a ja dorzucę jeszcze coś od siebie.

Dla większości ludzi motywacja to zdolność do podjęcia akcji. Dla nich motywacja jest stanem umysłu, jest uczuciem. Wszystko byłoby w porządku jednak motywacja, jako stan umysłu ulega ciągłym zmianom. Czasem masz jej aż zanadto a czasem zanika całkowicie. Tracisz nad nią kontrolę. Motywacja przychodzi i odchodzi. Jednego dnia czujesz chęć działania, drugiego czujesz się rozleniwiony lub zniechęcony. W takim ujęciu motywacja nigdy nie jest trwała.

Eksperci motywacyjni mówią, że twoje osiągnięcia zależą od tego czy jesteś w stanie się zmotywować. Czy jesteś? Pewnie wiele razy poddałeś się zniechęceniu i odniosłeś porażkę… Jeśli będziemy kontynuować ten punkt widzenia znajdziemy się w sporych kłopotach!

Większość ludzi doświadczających takie stany mówi o motywacji, jako o pożądaniu do osiągnięcia określonego celu. Jak mówią psycholodzy, motywacja może być wewnętrzna wynikająca z pragnienia, jakie posiadamy lub zewnętrzna, która wynika z wpływu innej osoby lub zbliżającego się terminu końcowego na wykonanie zadania itp.

Czy to wewnętrzna czy zewnętrzna może ulegać zmianie i wahaniom? Znów nie będzie niczym trwałym. Nawet to, co wewnątrz nas może być wytworem innych ludzi. Pomyśl czy chęć zarabiania, sławy, sukcesu, drogiego samochodu jest twoim prawdziwym pragnieniem czy może zostało to zaszczepione przez społeczeństwo, rodzinę, pracę? Jeśli nie jest to coś, co odkryłeś w sobie samodzielnie to zawsze będziesz ulegał problemom motywacyjnym. Będziesz potrzebował ciągłego motywowania się przeplatanego zniechęceniem, bo żyjesz w ciągłym kłamstwie. Dążysz do czegoś, co nie jest spójne z twoimi prawdziwymi pragnieniami.

Wierzę, że prawdziwe źródło motywacji jest niewyczerpane. Pochodzi ono z głębi Ciebie, z odkrycia swojego własnego sensu życia. Niewyczerpana motywacja pochodzi ze szczerych osobistych zasad, myśli, uczuć, wierzeń, przeświadczeń, wartości i celów, które są wyznaczone na stałe i które są niezmienne. Taka motywacja jest wieczna i nie musisz jej sztucznie napędzać.

Odkrywając swoją własną misję, sens życia, przyczynę, dla której tu jesteś zaczniesz działać z niewyczerpaną motywacją, która jest niezależna od zmiennych wewnętrznych czy zewnętrznych okoliczności. Odkrycie pasji, tego, co kochasz napełni cię motywacją, której nic i nikt nie zatrzyma

Jakie czynniki pozwalają uzyskać takie skupienie?

Najważniejsze to odkrycie głównego celu w życiu. Zastanów się, co byś robił gdybyś miał nieograniczone pieniądze i czas. Czym byś się wtedy zajmował? Być może trafisz na swoją misję.

Porzuć na chwilę wyobrażenie o tym, czego chcą od ciebie inni (nawet bardzo bliscy). Zastanów się, czego ty chcesz naprawdę. Twój cel życia to odpowiedź na pytania: po co jestem na tej planecie, co mam do zrobienia? Chęć doprowadzenia swojego celu do realizacji jest najsilniejszą motywacyjną siłą, jakiej możesz doświadczyć. Taką siłę mieli ludzie wielkich osiągnięć: Gandhi, Edison, Leonardo da Vinci… Czy myślisz, że musieli oni szukać specjalnej motywacji na szkoleniach, na których ktoś powtarzał: „No dalej, osiągnij swój cel…” Oczywiście nikomu z nich nie było to potrzebne.

Kiedy twoja akcja, każdego dnia, inspirowana jest przez pragnienie osiągnięcia tego, co jest prawdziwym sensem twojego istnienia wtedy nie potrzebujesz motywacji. Wtedy możesz osiągnąć wszystko, co jest zamknięte w narzuconych emocjonalnych czy fizycznych wpływach innych ludzi.

Twoje wartości!

Twoje wartości czynią to, kim jesteś, tworzą twój osobisty kodeks postępowania, którego nie będziesz chciał naruszać. Wartości, jakie posiadasz są również silnym źródłem motywacji.

To są właśnie podstawowe źródła niewyczerpanej  motywacji.  Są one naprawdę ważne. Skupiając się na nich a nie będziesz musiał „nakręcać się” sztuczną motywacją. Uzyskasz jasność swojego działania i sens podejmowania akcji. One doprowadzą cię do samorealizacji, która to jest jedną z najważniejszych motywacji życia ludzkiego. 

Licencja: Creative Commons