Prowadzenie biznesu wiąże się w ryzykiem odpowiedzialności majątkiem osobistym i koniecznością odprowadzania podatków. Istnieje sprawdzona konstrukcja prawna, która pozwala obniżyć podatki oraz zredukować ryzyko majątkowe związane z prowadzeniem firmy - Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa.

Data dodania: 2011-06-15

Wyświetleń: 1844

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Polskie ustawodawstwo przewiduje wiele form prowadzenia biznesu. Począwszy od osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą na swój rachunek i na własną odpowiedzialność, poprzez spółki osobowe przewidziane w kodeksie spółek handlowych (sp. jawna, komandytowa etc.), aż do bardziej skomplikowanych struktur posiadających osobowość prawną – spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjnej.

Skupmy się jednak na spółce komandytowej, która jest spółka osobową, co oznacza, że nie posiada osobowości prawnej, a wspólnicy odpowiadają osobiście oraz osobiście prowadzą sprawy spółki. Cechą charakterystyczną spółki komandytowej  jest występowanie w niej dwóch kategorii wspólników – komplementariusza i komandytariusza. Taka forma organizacyjna, mimo wspomnianego już  braku osobowości prawnej, oferuje wspólnikom będącymi komandytariuszami , wysoki poziom bezpieczeństwa majątku osobistego. W spółce komandytowej za zobowiązania wobec wierzycieli odpowiada bez ograniczeń komplementariusz, zaś komandytariusze odpowiadają tylko do wysokości sumy komandytowej, tj. kwoty wskazanej w umowie spółki.

Temat jest szczególnie ciekawy, jeśli przyjmiemy, że komplementariuszem zostaje sp. z o.o., a komandytariuszami wspólnicy. Mamy wówczas do czynienia z tworem, który zwie się Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa. W tym przypadku „firmą matką” jest sp. komandytowa: komandytariuszami są wspólnicy, zaś komplementariuszem – sp. z o.o. pełniąca w tej strukturze funkcje zarządcze i reprezentacyjne. W zależności od umowy, główny przychód z działalnością mogą osiągnąć wspólnicy spółki osobowej (sp. komandytowej), co sprawia, że unika się zbędnego podwójnego opodatkowania.

Reasumując przypomnijmy, jakie korzyści niesie za sobą takie rozwiązanie. Przekształcenie firmy w strukturę Spółki z ograniczoną odpowiedzialną Sp. komandytową daje dwie fundamentalne korzyści, a mianowicie:

- Taka forma organizacyjna, mimo że należy do spółek osobowych, oferuje wspólnikom, będącymi komandytariuszami, wysoki stopień bezpieczeństwa majątku prywatnego, gdyż odpowiadają oni wyłącznie do wskazanej w umowie kwoty komandytowej

- Przekształcenie w Sp. z o.o. Sp. k. należy do bardzo skutecznych instrumentów optymalizacji podatkowej, ponieważ znoszą albo minimalizują efekt tzw. podwójnego opodatkowania: po raz pierwszy na poziomie sp. z o.o. tzn. podatkiem dochodowym od osób prawnych, następnie zaś wspólników podatkiem dochodowym od osób fizycznych

Niewiele kancelarii prawnych oferuje przekształcanie spółek zapewniające właściwą i skuteczną optymalizacja podatkowa. Przed podjęciem decyzji o przekształceniu warto rozważyć wszystkie oferty.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena